BIST 1.431
DOLAR 8,62
EURO 10,36
ALTIN 504,53
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Şanlıurfa'da isottan sabun yaptılar bakın neye iyi geliyor

Anadolu Ajansı

ŞANLIURFA'da yemeklerin vazgeçilmezi isotu sabun haline getirdiler, satışa sundular.

Abone ol

Harran Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Vardin ile 5 yüksek lisans öğrencisi, Teknokent Ar-Ge merkezinde yaptıkları araştırmalarda, isot çekirdek yağının, sinirler üzerinde etkin olan kapsaisin bileşeni içerdiğini belirledi.

İsotlu sabunlar satışa sunuldu

Merkezde oluşturulan organik meyve işleme sistemiyle, bölgenin önemli ürünü Şanlıurfa isot çekirdeğini işleyen Vardin ve öğrencileri, bundan elde ettikleri yağı sabun yapımında kullanmaya başladı. "HarraNatura" ismiyle üretilen isotlu sabunlar, satışa sunuldu.

Prof. Dr. Hasan Vardin, Gıda Mühendisliği Bölümü olarak bir süre önce GAP bölgesinde yetişen organik ürünlerin değerlendirilmesiyle ilgili çalışma başlattıklarını söyledi.

Çekirdeğini değerlendirmek için yapılmış

Bölgenin organik meyve bakımından çok zengin olduğunu belirten Vardin, şöyle devam etti:

"Merkezimizde nar çekirdeği, çörek otu ve Şanlıurfa isotunun çekirdeğini değerlendirmek için çalışma başlattık. Bu aylarda isot toplanmaya başlanır. İsot üretiminde, kurutma öncesinde yapılan ayıklama işlemi sırasında isot tohumları atık madde olarak açığa çıkmaktadır. Biz o tohumları belirli işlemlerden geçirdikten sonra kurutuyoruz, ardından soğuk presle isot çekirdeği yağı elde ediyoruz. Elde edilen bu isot yağı, ilaç, kozmetik ve gıda sektöründe birçok farklı şekilde kullanılabiliyor. Biz de bu elde ettiğimiz yağı kullanarak belirli işlemlerden sonra doğal isotlu sabun üretimini gerçekleştirdik."

İsotlu sabunu piyasada yeni tanıtmaya başladıklarını ifade eden Vardin, "Vatandaşlarımızın ürünü tanıdıkça ilgileri artıyor. Gelen talep üzerine yurt içi ve yurt dışı pazarlara açılmayı planlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İsot çekirdeği yağının birçok alanda kullanımının mümkün olduğunu anlatan Vardin, "İsotun beyaz tohumunun kurutulmasıyla elde edilen yağ, mutfakta sos olarak kullanılabilir'' dedi.

İsot doğal antioksidandır

Harran Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisi Demet Ektiren de Şanlıurfa Teknokent'te başlattıkları çalışmayla birçok organik ürünü değerlendirme şekillerini öğrendiklerini söyledi.

Organik ürünlerin yağlarından sabun üretimine başladıklarını belirten Ektiren, "Şanlıurfa'nın önemli lezzetlerinden isotun mevsimi başladı. İsot temizlendikten sonra çekirdeği atılıyor. Ayrıca Güneydoğu Anadolu bölgemizde yaygın üretilen ve değerlendirilen narın çekirdeği de atılıyor" dedi.

Ektiren, "İsot doğal antioksidandır. Ürettiğimiz ürün, tamamen doğal ve katkı maddesi olmayan bir ürün. Ayrıca isot ve nar yağlarını önümüzdeki dönemde krem olarak da değerlendirmek için çalışmalar yapacağız" şeklinde konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 2300 yılından geldim deyip anlattı bakın hangi kehanetlerde bulundu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Vesikalık çektirmek için geldi! Fotoğrafçıyı bacağından vurdu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
NASA açıkladı dev göktaşı dünyaya yaklaşıyor kritik tarih 31 Ekim
BM'den Suriye Anayasa Komitesi açıklaması
FIFA Başkanı Gianni Infantino açıkladı: İran'da 40 yıllık yasak kalktı
'Cehennemi hak edelim' diyen damat yaptığıyla herkesi şok etti
MHP lideri Devlet Bahçeli hastaneden taburcu oldu işte görüntüleri
Şota'nın takımı 6 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti
CHP'den IMF görüşmesine ilişkin açıklama: Mal bulmuş mağribi gibi atlamasın
Beşiktaş'a Burak Yılmaz'dan sevindirici haber
Yorumlar