BIST 8.219
DOLAR 27,41
EURO 29,06
ALTIN 1.641,89
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Sanal alem virüs kaynıyor

Dikkat! Sanal alem virüs kaynıyor. Bilgisayarlar büyük tehdit altında...

Abone ol

Bilgisayar virüslerine karşı yazılımlar üreten Symantec firması, dolaşımdaki virüs ve trojan (Truva atı) adı verilen casus programların sayısının bir milyonu aştığını duyurdu.

BBC'nin haberine göre, firma altı ayda bir yayımladığı İnternet Güvenliğine Yönelik Tehditler raporunda bu programların çoğunun son bir yılda üretildiğini belirtti. Symantec'in raporu geçen yılın ikinci yarısını kapsıyor.

Bu dönemde 499 bin 811 yeni virüs programının tespit edildiği belirtilen raporda, geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 136'lık bir artış olduğu ifade edildi.

Raporda 2007 yılı genelindeyse 711 bin 912 virüs programının tespit edildiği belirtildi. Böylece firmanın veri tabanındaki virüs programlarının toplam sayısının 1 milyon 122 bin'e ulaştı.

Bu yüksek artış, virüs programlarını yayanların casus trojan yazılımlarla bilgisayarlara ulaşıp, diğer virüs programlarını da bunlara aktarabilmeleriyle açıklanıyor. Artışın bir diğer açıklamasıysa, dijital suçluların bu konuda giderek daha uzmanlaşması. Buna göre dijital ortamdaki suç çeteleri, programcıları grup halinde işe alıyor.

Bu programcıların yazdıkları virüs programları karşılığında ücret istemesi nedeniyle, çeteler çaldıkları bilgilerle mümkün olduğu kadar çok para kazanabilmek için devamlı yeni kurban arıyor.