Sakız çıkartmaları servet kazandırdı en büyük talep Rusya'dan

BURSALI koleksiyoner 30 yıl önce yerli sakız firmalarının bedava dağıttığı çıkartmaları 3 bin liraya satıyor. Türkiye'nin ihraç ettiği Rusya’da bu çikleti kullanan insanlar şimdi promosyon çıkartmalarını topluyorlar.

Sovyetler'de 1990’lı yıllarda sakız üretimi olmadığı için Türkiye’deki yerli firmalardan sakız ithalat eden Rusya’da Türk sakızlarının bedava dağıttığı çıkartma koleksiyonlarına büyük ilgi var. Zamanında yerli sakız firmalarının bedava dağıttığı çıkartmalar şimdi altın değerinde. 

Herkesin gereksiz diye çöpe attığı çıkartmaları şimdi meraklıları tercih ediyor. Bu çıkartmalar Rusya’daki meraklıları başta olmak üzere Türkiye’deki vatandaşlar tarafından tercih ediliyor. 

Bursalı koleksiyoner Aziz Alçiçek ise bu çıkartmaları toplayarak 5 lira ile 3 bin lira arasında değişen fiyatlarla meraklılarına satıyor.

Rusya'dan büyük talep var: Yıllardır koleksiyonerlik yaptığını ifade eden Aziz Alçiçek, şunları söyledi: “1960 yılından itibaren sakız firmalarının ücretsiz dağıttığı promosyonları biriktiriyorum. Bende 50 yıllık koleksiyon var. Bu biriktirdiğim koleksiyona özellikle Rusya’dan büyük talep var.