BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
SAĞLIK

Sağlık Bakanı Koca aşılamada yaş sınırının düşeceğini açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında yarın (10 Haziran) itibarıyla 45 yaş üzerindeki, gelecek pazartesiden (14 Haziran) itibaren de 40 yaş üzerindeki tüm vatandaşların aşı programına dahil edileceğini bildirdi. Bakan Koca, toplantı öncesinde basın mensuplarına yaptığı duyuruda, "Tedbirlerin gevşetilmesi hazirandan sonra değerlendirilir" ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada toplantıda aşılama programı ve yerli aşı çalışmalarının ele alındığını belirtti.

Artık hangi kısıtlamaların uygulanacağı, hangi tedbirlerin alınacağı telkinleri için değil normalleşmeyi daha hızlı ve güvenli nasıl sağlayacaklarına yönelik bilgiler vermek için açıklama yaptığına işaret eden Koca, şöyle konuştu:

"Uzunca bir süreden beri hayatın her alanını kuşatmış bir mücadele veriyoruz. Artık gündemimiz aşı programı ile bağışıklığı elde ederek eski normallerimize en kısa sürede nasıl döneceğimizdir. Bu zor günler artık geride kalıyor. İşlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Büyüklerimizin ellerini doya doya öpeceğimiz, sevdiklerimizle kucaklaşacağımız, çekinmeden tokalaşacağımız günler yakın. El ele parklarda yürüyeceğimiz, tatili tatil gibi yapabileceğimiz, gündemimizi salgının değil bizim belirleyeceğimiz günlerin arifesindeyiz."

"45 yaşın üzerindeki vatandaşların aşılanması başlıyor"

Bakan Koca, güvenle eski günlere dönülebilmesi için üç konunun önemine dikkati çekerek "İlki sırası gelen vatandaşlarımızın gecikmeden aşılarını olmalarıdır. Bu, toplumsal bağışıklığı en kısa sürede kazanmamız için ilk şart. İster yaş ister meslek grubu sebebiyle sıranız gelmiş olsun lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun. Yarın (10 Haziran) itibarıyla 45 yaşının üzerindeki vatandaşlarımız da aşılanmaya başlıyor. Gelecek pazartesi (14 Haziran) günü ise 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız da aşı programına dahil edilmiş olacak" diye konuştu.

İkinci önemli konunun aşılama ile toplumsal bağışıklık elde edilene kadar kişisel tedbirlere tavizsiz uyulması olduğunu vurgulayan Koca, aşı olan vatandaşların da toplumsal bağışıklık elde edilene kadar tedbirlere uyması gerektiğini söyledi.

"Yerli aşımızın son fazı için gönüllülerimizi aşılayacağız"

Bakan Koca, aşının koruyucu olması için belirli bir süre geçmesi gerektiğine dikkati çekerek üçüncü önemli konunun ise salgın kontrolünün sürdürülebilirliğinin sağlanması olduğunu belirtti.

Koca, şunları kaydetti:

"Bunun için şimdiye kadar dışarıdan tedarik ettiğimiz aşıların yerine kendi aşımızın kullanıma girmesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi çok sayıda aşı geliştirme projemiz devam ediyor ve birinde son aşamaya geldik. Önümüzdeki hafta yerli aşımızın son fazı olan faz-3 insan çalışmaları için gönüllülerimizi aşılayacağız. Türk aşısı son aşamaya geldi. Salgın kontrolünün sürekliliği ve aşıda dışa bağımlılığı bitirecek bu önemli gelişmeyi hep birlikte yaşayacağız. Aşıların belirli süre ile bağışıklık sağladığı ve iki doz aşı olan kişilerin üçüncü doz aşı olması gerekliliği konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Bu konuda bir klinik çalışma da bakanlığımızca planlanmış, hangi aşıların çapraz kullanılabileceği ve yerli aşımızın üçüncü doz olarak kullanımı değerlendirilmektedir. Elde edeceğimiz somut bilimsel verileri sizlerle de paylaşarak yol haritamızı kesinleştirmiş olacağız. Ülkemizde kullanıma giren aşılar ve yerli aşımızın hangi usullerle kullanılabileceğini belirleyeceğiz."

"Gün gibi aydınlık günler yakındır"

Sağlık Bakanı Koca, "Umarım artık Sağlık Bakanı'nı daha az görecek, sesini daha az duyacaksınız. Bundan sonra size vereceğim en önemli haberin yerli aşımızın başarısı ve salgının son bulduğu açıklaması olacağını görüyor ve o günü iple çekiyorum. Çok yakında salgın haberlerinden kurtulacağız. Gün gibi aydınlık, sağlıklı ve mutlu günler yakındır. Büyük Türkiye güçlü bir devlettir. Bu güce güvenin" diye konuştu.

"Tedbirlerin gevşetilmesi hazirandan sonra değerlendirilir"

Sağlık Bakanı Koca, toplantı öncesinde de çok önemli bir duyuru yapmış ve hafta başında 4.2 milyon BioNTech aşısının geleceğini açıklamıştı.

Tedbirlerle ilgili de açıklama yapan Fahrettin Koca, "Tedbirlerin gevşetilmesi hazirandan sonra değerlendirilir" ifadelerini kullanmıştı.

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
İstanbul Haliç'te köpek balığı görüntüledi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Erdoğan'ın 'Aç olanları siz doyuruverin' sözleri olay oldu! Muhalefet ayağa kalktı
Fahrettin Koca duyurdu Gülşen soluğu hastanede aldı: İnanıyorum ki...
Mega projelere karşı kirli oyunlar sergilemişler!
Ankara'da sağanak yağış sele dönüştü su baskınları yaşandı araçlar sulara kapıldı
15 Temmuz Şehitler Köprüsü bağlantı yolunda otomobil cayır cayır yandı
İHH, Kurban'da 65 ülkede 5 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor
Akşener'den çok konuşulacak iddia: İlk sandıkta seni göndereceğiz!
Ballı yumurta nasıl yapılır farklılık arayanlar bayılacak!
Yorumlar