Saç ekimi yapacaklar dikkat! Bu 4 aşamayı dikkate almazsanız...

Son yıllarda popüler olan uzmanlar tarafından yapıldığı için güvenilirliği artan saç ekimi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ektirmeden önce dikkat edilecek hususlara değinen ve iyileşme sürecine ihtiyaç olduğundan çalışanların 7-10 güne kadar izin alması gerektiğini belirten Saç Ekimi Koordinatörü Engin Sönmez, saç ektirmeye niyetli olanlar için 4 aşama konusunda uyardı. İşte saç ekiminden önce dikkat etmeniz bilmeniz gereken 4 aşama...

1- Aşama: Operasyona hazırlık bölümü olan bu süreç, yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Hastaların fotoğraflarının çekimi, saç ekimi yapılacak bölgenin belirlenmesi, saçların 1 mm den daha kısa şekilde tıraş edilmesi ve saç köklerinin alınacağı alanın lokal anestezi kullanılarak uyuşturulması gibi faaliyetleri içermektedir. 

2 -Aşama: Belirlenen donör sahadan saç köklerinin alınmasını içeren bu aşama yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Uyuşturulmuş olan donör sahadan, saçlarda seyrelti oluşturmadan belli aralıklarla saç kökleri alınır. Mikro motor ya da manuel punch kullanılarak, 0,7 ya da 0,8 mm lik uçlar yardımıyla saç köklerinin alımı gerçekleştirilir. Alınan saç kökleri toplanarak, +4 ile +10 C ısıda özel bir solüsyonun içinde bekletilir. 

3- Aşama: Kanalların açılma bölümüdür. Saç ekimi yapılacak alanın uyuşturulmasıyla, saç köklerinin kalınlığına ve derinliğine göre hazırlanan özel kanal açıcılar kullanılarak yapılmaktadır. Bu aşama, yani kanalların açılması, saç ekiminin en fazla önemsenmesi gereken bölümüdür. Eğer açılan kanallar, uygun açılarda ve yönlerde olursa, yapılan saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilir. Aksi takdirde, bu doğallık sağlanamaz.