HABER /  DÜNYA

Rusya'dan öğrenciler için şoke eden karar

RUSYA Türkiye yasaklarını bilime de taşıdı. Üniversiteler ilişkileri keserken Türkiye'deki Rus öğrencilerin de geri çağrılması kararı alındı.

RUSYA Eğitim Bakanlığı, Türkiye ile Rusya arasındaki bilimsel işbirliğinin sonlandırılması amacıyla tasarı hazırladığını açıkladı. Rus öğrenciler geri çağrılacak.
 
Rusya Eğitim Bakanlığı Basın Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, 44 Rus yüksek öğretim kurumu, Türk eğitim kurumlarıyla olan işbirliği ya tamamen sonlandırdı ya da askıya aldı. Rusya İnnovasyon İşbirliği Fonu da Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile ortak yarışmalar düzenleme planını erteledi. 

TASARI HAZIRLANDI SUNULDU

Bakanlık, Rusya ile Türkiye arasında 5 Eylül 1992'de imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülen bilimsel-teknolojik işbirliğinin sonlandırılması için tasarı hazırlandığını ve tasarının Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na sunulduğunu açıkladı. 

TÜRKİYE'DEKİ RUS ÖĞRENCİLER KARARI

Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasında Türkiye'de eğitim gören Rus değişim öğrencilerinin de ülkelerine geri çağrılacağı belirtildi. Açıklamada, ''Değişim programları ile Türkiye'de eğitim gören tüm öğrenciler en kısa sürece Rusya'ya geri getirilecek'' dendi.

RUSYA'DAKİ TÜRK ÖĞRENCİLER NE OLACAK?

Rusya’da okuyan Türk öğrencilere hiçbir sınırlama getirilmeyeceğini bir açıklanırken Rusya Eğitim Bakanlığı, üniversite yönetimlerinden Türk öğrencilerin provokasyonlardan korunması istedi.

Rusya’daki 123 yüksek öğretim kurumunda 1030 Türk öğrenci öğrenim görüyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Çin'de 535 milyon yıllık larva bulundu
İstanbul'un 100 seyyahı okurla buluştu
Bahçeli'nin söylediği Cemaatçi MHP adayı o mu?
Kış lastiği uygulaması başladı zorunlu mu?
Adalet Bakanı Bozdağ'dan flaş Tahir Elçi açıklaması
İşte dünyanın en güzel şehirleri! Türkiye'den bir yer listede
Yorumlar 4 yorum