BIST 2.785
DOLAR 17,92
EURO 18,31
ALTIN 1.031,33
HABER /  DÜNYA

Rusya Dudayev'i bu telefonla öldürdü!

Çeçenistan'ın ilk devlet başkanı Dudayev'in 15'inci yıldönümünde, operasyona katılan Rus istihbaratçılarla konuştu.

Abone ol

Rus Pravda gazetesi, Çeçenistan'ın ilk devlet başkanı Dudayev'in 15'inci yıldönümünde, operasyona katılan Rus istihbaratçılarla konuştu.

Sovyetler'in dağılmasının ardından Çeçen bölgesindeki isyan hareketinin liderliğini yapan Cahar Dudayev, kendisini Çeçenistan'ın ilk devlet başkanı ilan ederek Ruslar'a karşı bağımsızlık savaşına öncülük etmişti. Rus istihbaratı, Dudayev'e suikast düzenlemek için türlü girişimlerde bulunmasına rağmen başarılı olamıyordu. Ancak 1996 yılının 20 Nisan'ında düzenlenen hava operasyonu Dudayev'in de sonu oldu. Rus Pravda gazetesi dün, Çeçen liderin 15'inci ölüm yıldönümünde hava operasyonunda bizzat görev alan istihbaratçı albay Vladimir Yakovlev ve Yuri Aksenov ile yapılmış bir röportajı manşetine taşıdı.

Köstebeğe 1 milyon dolar

Şimdi emekli olan Rus komutanların anlattıklarına göre o dönemde Rus istihbaratının tüm çalışmalarına rağmen Dudayev'in adresi bir türlü saptanamıyordu. Dudayev'in dönemin Başbakanı ve Refah Partisi Lideri Necmettin Erbakan tarafından kendisine hediye edilen Amerikan malı bir uydu telefonu kullandığı biliniyordu. Türk yetkililer Dudayev'i takip etmek için uydu telefonuna ayrıca bir de mikroçip yerleştirmişti. Ancak yerinin saptanması için en az 7 dakika konuşması gerekiyordu. Çeçen Lider ise güvenlik gerekçesiyle 5 dakika dolmadan telefonu kapatıyordu. Ruslar sonunda "içeriden" bir isimle temas kurmayı başardılar, Dudayev'in yerini söylemesi için para teklif ettiler. Önce 2 milyon dolar isteyen köstebek, 1 milyon dolara ikna edildi. Dudayev'in 20 Nisan'da ne zaman nerede olacağı öğrenildi. Rus istihbarat servisi FSB ve Askeri istihbarat servisi GRU Dudayev'in telefonla konuşmasını beklemeye başladı.

'CIA, MİT için çalışır mı?'

Çeçen lider ayrıca o gün hiç yapmadığı bir şey yaptı. Erbakan'ın verdiği telefon ile 15-20 dakikayı bulan uzun bir görüşme yaptı. Hatta hattın diğer ucundaki ismin Rusya'nın yeni lideri olacak isim olan Boris Yeltsin olduğu iddia edildi. Yakovlev, Dudayev'in uzun telefon konuşmasını, Rus siyasetçi ve işadamı Konstantin Borovoy ile yaptığını kaydetti. Rus istihbaratı bu görüşme sonrasında iki ayrı kaynaktan Dudayev'in bulunduğu yeri doğrulatmış oldu.

Bu görüşme sırasında Dudayev'in bulunduğu koordinatlar tam olarak tespit edildi. Hemen havalanan Su-25 savaş uçakları Çeçen lider otomobiline binerken üzerine füze yağdırdı. Pravda'da yer alan bir başka iddiaya ise Rus istihbaratçılar, "Buna sadece gülüyoruz" yanıtını verdi. O iddiaya göre, uydu telefonunun Maryland'daki CIA üssü tarafından an be an takip edildiği, CIA tarafından Türk istihbarat servisi MİT'e gönderilen bilgilerin de MİT içindeki Rusya yanlısı bir Türk ajan tarafından Ruslar'a verildiği şeklindeydi. Rus Albay Yakovlev, "Ne zamandan beri CIA, MİT için çalışıyor?" yanıtını verdi.

DUDAYEV'İN VURULMA ANI

Çeçenlerin lideri Cahar Dudayev öldürüldüğü sırada Amerikan Awacs uçakları da Çeçenistan üzerinde keşif uçuşu yapıyordu. Dudayev'in bombalandığı an bu keşif uçakları tarafından böyle görüntülendi. Dudayev'in aracı patlamayla bu hale geldi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bir sınavda daha kopya skandalı!
Bir sınavda daha kopya skandalı!
Twitter kavgası büyüyor!
Twitter kavgası büyüyor!
Fenerli Selçuk icralık oldu!
Fenerli Selçuk icralık oldu!
İşte Zekeriya Öz'ün yeni görevi
İşte Zekeriya Öz'ün yeni görevi
Bağımsızları yakan ihbarcı kim?
Bağımsızları yakan ihbarcı kim?
Demokratik tepkiye evet molotofa hayır!
Demokratik tepkiye evet molotofa hayır!
Bismil'deki olayların kanlı bilançosu
Bismil'deki olayların kanlı bilançosu
Erdoğan'ın sırrı seçim beyannamesinde
Erdoğan'ın sırrı seçim beyannamesinde
Ünlü ilahiyatçı serbest bırakıldı
Ünlü ilahiyatçı serbest bırakıldı
Hakem Göçek'le ilgili müthiş iddia
Hakem Göçek'le ilgili müthiş iddia