BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29
HABER /  GÜNCEL

Rus bakan: İran'a saldırı hata olur

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov, İsrail cumhurbaşkanı Şimon Peres'in nükleer programı nedeniyle 'İran'a karşı saldırıya yaklaştıkları' sözleri karşısında 'herhangi bir saldırının beklenmedik sonuçlarla dolu, ciddi hata olacağı' yorumunu yaptı.

Abone ol

Rusya'nın dışişleri bakanı Sergey Lavrov, "İran'a yönelik herhangi bir saldırının endişe verici sonuçlarla dolu, ciddi bir hata olacağı" yorumunu yaptı.

Lavrov'un sözleri, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, nükleer silah programı nedeniyle, "İran'a karşı saldırıya giderek daha da yaklaştıkları" açıklamasını izliyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Mısır'da yayımlanan El Akbar gazetesine demecinde "İsrail ve ABD'yi ülkesine yönelik bir askeri saldırı için destek toplamaya çalışmakla" suçladı.

İran nükleer silah programının barışçıl amaçlı olduğunda ısrarlı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'ın nükleer programına ilişkin raporunu bu hafta açıklayacak.

Basına sızan haberlere göre raporda, İranlı teknisyenlerin nükleer savaş başlığı tasarımına ilişkin bilgisayar modelleri üzerinde çalıştıkları ve Tahran'ın nükleer silahlar için bir fünye test edilmesinde kullanılacak bir konteyner ürettiği öne sürülecek.

Times gazetesinin iç sayfalarında, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'in İran'ın nükleer programına karşı saldırıya giderek daha yaklaştıkları açıklamasına ilişkin bir haber bulunuyor.

Times, Şimon Perez'in İsrail devletinin şahin değil, daha ılımlı kanadından olduğunun altını çizerken, uyarının zamanlamasının da dikkat çekici olduğunu belirtiyor.

Times yazarı Martin Fletcher'e göre, İsrail'in saldırı tehdidi uluslararası toplumun dikkatini çekmeyi de amaçlamış olabilir.

Fletcher,Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin Orta Doğu'da yeni bir çatışma yerine Tahran'a yeni yaptırımları görmek isteyeceklerini kaydediyor.

Ancak Fletcher, ama yaptırımların karşısında da Çin ve Rusya engelinin bulunacağını hatırlatıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
BDP'den canlı bombanın evine taziye
Muhalefetten iktidara bayram ziyareti!
Türkiye paraya para demeyecek!
Suriyeli muhalifler: Humus felaket bölgesi
Bu çocuk Türkiye'de rehin mi tutuluyor?
Talat Bulut evli mi kızı Hazal Bulut'un annesi kimdir?
Yorumlar