BIST 1.404
DOLAR 8,70
EURO 10,36
ALTIN 501,28
HABER /  DÜNYA

Ruhani'nin ziyareti İtalya'yı karıştırdı

İran lideri Ruhani'nin İtalya ziyareti sırasında müzedeki çıplak heykelin gizlenmesi, ülkede muhalefeti harekete geçirdi. İtalyanlar, Renzi'yi gericilikle suçladı.

Abone ol

Hasan Ruhani'nin ziyareti İtalya'da kriz yarattı. Ruhani için gizlenen çıplak heykelle, İtalya'da muhalifetin tepkisine neden olurken, İran lideri ziyaretle ilgili böyle bir taleplerinin olmadığını söylerken, İtalyan lidere teşekkür etti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhaniyi rahatsız etmemek için müzedeki çıplak heykellerin gizlenmesi İtalya’da çok büyük tepkilere yol açtı.

"HEYKELLERİN GİZLENMESİ YANLIŞTI"

Basın toplantısında Ruhani’ye, dünya çapında çok konuşulan bu heykelleri sansürleme tartışmalarına ilişkin ne düşündüğü de soruldu.

İran heyetinin hassasiyetlerini zedelememek isteyen, Rönesans’ın doğduğu İtalya, Başbakan Matteo Renzi ile Ruhani’nin ortak basın toplantısı düzenlediği Capitolini Müzesi’ndeki çıplak tanrıça heykellerini büyük beyaz kutularla gizlemişti.

67 yaşındaki lider ise, “Bu olay, bir gazetecilik meselesidir. Bu nedenle cevap vermek istemem. Bizim İtalya'dan böyle bir talebimiz olmadı. Ancak İtalyanların çok misafirperver olduğunu ve konuklarını rahat ettirmek için her şeyi yaptıklarını söyleyebilirim. Bunun için onlara teşekkür ederim” diye karşılık verdi.

RUHANİ ÖYLE SÖYLEDİ AMA...

Oysa ülke basınında çıkan bazı haberlerde, Ruhani’nin bu ülkeye gelişi öncesinde ziyaret edeceği yerleri gezen İranlı protokol görevlilerinin, Capitolini Müzesi’ndeki çıplak figürleri görünce, Bunların kapatılması daha iyi olur dedikleri öne sürüldü.

"GERİCİ RENZİ, İTALYAYI DÜNYAYA REZİL ETTİ"

İtalyanlar, yapılan milyarlarca euro’luk anlaşmaların hatırına, yüzlerce yıllık tarihlerini ayaklar altına aldığı gerekçesiyle merkez sol çatısındaki Renzi hükümetine öfke kusuyor.

Ülkede, Fransa’da da dini nedenlerle şarap krizi yaşandığı, ancak Cumhurbaşkanı François Hollande’ın ilkelerinden taviz vermemek için Ruhani ile akşam yemeğini iptal ettiğine dikkat çekilerek, Hollande’a övgüler yağdırılıyor.

Il Giornale gazetesi, “Ruhani Renzi’nin maskesini düşürdü, çıplak heykellerin gizlenmesini kendisinin talep etmediğini söyledi. Gerici Renzi, İtalya’yı tüm dünyaya rezil etti. Batı’nın binlerce yıllık kültürünü İslam’a ezdirdi. Bu, hem İtalya hem de Batı kültürüne büyük bir tokattır” ifadelerini kullandı.

Eleştirilerin dozunun artması üzerine açıklama yapan Kültür Bakanı Dario Franceschini, ne kendisinin ne de Başbakan Renzi’nin heykellerin gizlenmesi konusunda bilgisinin olduğunu söyleyerek, bu tedbirin doğru olmadığını, böyle önemli bir yabancı konuğun duyarlılıklarına karşı başka yollar bulunması gerektiğini söyledi. Heykelleri gizleme emrini ise başbakanlıkta törenlerden sorumlu bir müdürün verdiği belirtiliyor.

"KÜLTÜREL FAHİŞELİK"

Muhalif kanattaki Cumhuriyet Senatosu Başkan Yardımcısı Maurizio Gasparri ise konuyu Senato’ya taşıyarak, “Bu, İtalyan otoriteler tarafından emredilmiş, kendi ülkesinde idam cezaları verdiren, özgürlüğü ve İsrail’in varlığını tehdit eden ve bu ihlallerine tolerans gösterilen, ödüllendirilen bir kişiliğin yararına yapılmış kültürel bir fahişelik jestidir” diye sert eleştirisini dile getirdi.

"SANAT ESERLERİNE BAŞÖRTÜSÜ MÜ TAKACAĞIZ?"

“Forza Italia” (Haydi İtalya) partisi milletvekili Daniele Capezzone, “Ülkem, İran karşısında utanç verici bir şekilde eğildi. İtalya bu kadar düştü mü?” diye açıklama yaptı.

Muhalefetten bir diğer milletvekili Barbara Saltamartini, “Sanırım hükümetimiz, köklerimiz ve tarihimizden utanıyor. Bari kadın bakanlarımızın başlarını da örtselerdi. Şimdi sanat eserlerimize başörtüsü mü takmak zorundayız?” diye konuştu.

Ünlü komedyen Maurizio Crozza ise son skecinde bu konuyu ele alarak Ruhaniyi eleştirdi ve “Biz gerçekten 21’inci yüzyılda mıyız? Çıplak insan vücudundan utanan bir adam (Ruhani), belki de kendi vücudunu görmemek için karanlıkta işiyordur” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Rusya'da grip felaketi: 50 ölü!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İstanbul'da polis aracına silahlı saldırı!
Bu evin hikayesi bir kez daha ağlattı
Rusya'dan Cenevre açıklaması: PYD'nin yeri hazır!
Açıklama geldi şirketin hisseleri uçtu!
Şans Topu çekiliş sonuçları 27 Ocak
İşte Deniz Çakır ve Oktay Kaynarca aşkının ilk karesi!
İran'dan ABD gemisine ikaz!
7 saatlik MGK toplantısından flaş mesaj!
Yorumlar 8 yorum