HABER /  MEDYA

Röportaja o da tepki verdi!

Yurt Gazetesi Yazarı Ayşenur Arslan Yön Radyo’da yayınlanan 'Yön’de Gündem' programında , Hürriyet Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in 'Halkın Arenası' programında yayınlanan Beşar Esad röportajına tepki göstermesini değerlendirdi.

Röportaja o da tepki verdi!

Gazetecinin tüm sorumluluğunun kamuya ve mesleğine karşı olduğunu belirten Arslan, “bunlar henüz feodal aşiret düşeyini aşamamış bir toplumun belirtileri” dedi.

RÖPORTAJA BENİM DE İTİRAZLARIM VAR

Röportaja benim de itirazlarım var. Daha sorgulayan daha sert şeyler de olabilirdi. Belki devamında vardır, bilemem. Bizde gazetecilik o kadar refleks olmaktan çıktı ki, o kadar unutuldu ki Esad ile konuşmanın vatan hainliği sayılması anlaşılır bir durum oldu.

FEODAL AŞİRET DÜZEYİNİ AŞAMAMIŞ BİR TOPLUMUN BELİRTİLERİ

Başbakana eleştiri getiriyorsun, koskoca Mehmet Barlas yedirmeyiz diyor. Esad ile röportaj yapıyorsun sevgili Yılmaz, ben sana Türkiye’yi yedirmem diyor. Yani, başbakana kızarım ama işte ben sana başbakanımı da yedirmem diyor. Bunlar henüz feodal aşiret düzeyini aşamamış bir toplumun belirtileri.

Yani biz içerde birbirimizi yeriz ama dışarıya karşı o benim başbakanımdır-biliyorsunuz bunu bizzat CHP’liler de Mısır’a gittiklerinde yaptılar.- Artık herkes kimin ne olduğunu biliyor, pozisyonunu biliyor. Evet daha kibar daha davranılmasını talep edebilirsiniz. Bunda bir problem yok. Ama gazeteci olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten, sahibi, şusu busu siz değilsiniz. Bununla ilgili bir ifade geldiğinde bunu düzeltmek adına bir telaş göstermezsiniz. Orada Esad’a” o benim başbakanım, siz onu nasıl söylersiniz” demezsiniz. Zaten Esad’ın Erdoğan’a neler söyleyeceği bellidir. İstemiyorsanız gitmezsiniz.

BAŞBAKANI SEVMEK ZORUNDA DEĞİLİM

Ben hasbelkader bu ülkede doğmuşum ve hasbelkader başbakan da bu ülkede başbakan olmuş ben onu sevmek zorunda değilim o beni sevmek zorunda değil. Ben esas olarak çağdaş yaşamı, evrensel hakları ve mesleğimi savunabilirim. Gazeteci olarak mesleğimi paramparça etmiş, bana etmedik hakareti bırakmamış bir insan neymiş Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı olduğu için biz yedirmemeliymişiz.

SİZ MESLEĞİNİZE SAHİP ÇIKMIYORSUNUZ 

Esad’a kaşı olabilirsiniz ve bunu ifade edebilirsiniz. Ancak sizin göreviniz kamuyu aydınlatmaktır. Bütün görev ve sorumluluğunuz kamuya yöneliktir. Ve mesleğinizi korumaktır. Siz kamuoyunu aydınlatamıyorsunuz, önünüzde engeller dizi dizi. Siz mesleğinize sahip çıkamıyorsunuz. Medyanın çok önemli isimleri başta olmak üzere onlarca gazeteci mesleğin dışında bugün. Kimi kime yedirmiyoruz.

Yorumlar 6 yorum