BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  GÜNCEL

Reza Zarrab hakkında flaş karar

İşadamı Reza Zarrab'ın yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı.

Abone ol

17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda 74 gün tutukluluğun ardından da serbest bırakılan işadamı Reza Zarrab'ın yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı. 

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında 20 Aralık 2013'te tutuklanan ve 28 Şubat 2014’de atılı suçun lehine değişme ihtimali, delillerin toplanmış, sabit ikametgah sahibi olması, kaçma ve delilleri karartma ihtimali bulunmadığı gerekçesiyle tahliye edilen iş adamı Rıza Sarraf hakkında yurt dışına çıkış yasağı da kaldırıldı.

Hürriyet'in haberine göre, Sarraf’ın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için yaptığı başvuruyu değerlendiren Ekrem Aydıner, “Cumhuriyet savcısının tutuklama kararının geri alınmasını istemesi” başlığı ile düzenlenen Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 103’üncü maddesini gerekçe gösterdi. Sarraf’ın her Cuma karakola giderek imza atmasına ilişkin adli kontrol tedbiri ise devam ediyor. İçişleri eski Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için mahkemeye yaptığı başvuru ise reddedildi.

Cumhuriyet savcısının tutuklama kararının geri alınmasını istemesi,

MADDE 103. - (1) Cumhuriyet savcısı, şüphelinin adlî kontrol altına alınarak serbest bırakılmasını sulh ceza hâkiminden isteyebilir. Hakkında tutuklama kararı verilmiş şüpheli ve müdafii de aynı istemde bulunabilirler. (...)

(2) Soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısı adlî kontrol veya tutuklamanın artık gereksiz olduğu kanısına varacak olursa, şüpheliyi re'sen serbest bırakır. Kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiğinde şüpheli serbest kalır.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan’dan sürpriz ziyaret
'O tekme' Çin'de de gündem yarattı!
CHP’li vekile şok tepki
4 gün sonra Soma'ya gidiyor YENİ HABER
Biber gazı ölümleri Meclis gündeminde
Tarık Solak öldü ne kanseriydi Tarık Solak neden öldü
Yorumlar 20 yorum