BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  EKONOMİ

Restoran işletmecileri isyanda! Böyle giderse 300 ile 500 bin kişi işten atılacak

Kontrollü normalleşme takviminde restoranların açılması yer almadı. Esnaf isyan etti. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, sektörün “çok büyük sıkıntıda” olduğunu belirterek, 300 bin ila 500 bin kişinin işten çıkarılacağını öngördüklerini söyledi.

Abone ol

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES)  Genel Başkanı Ramazan Bingöl, 1 Haziran'a kadar sürecek olan 15 günlük kademeli normalleşme dönemi hakkında konuştu. Ramazan Bingöl, sektör genelinde tam bir normalleşme ya da en azından HES kodu ile yüzle 50 kapasite uygulamasına geçileceğini beklediklerini söyledi.

Alınan kararın sektörü hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Bingöl, sektördeki birçok işletmenin “batma noktasında” olduğunu açıkladı. Paket servisin işletmelerin cirosunun yüzde 20'sini karşıladığını aktaran Bingöl, “Ambalaj fiyatları yüzde 200'e yakın arttı. Ham madde fiyatlarında yaşanan artışa paralel olarak fiyat artışı olacak.” dedi.

Bingöl sektörün “çok büyük sıkıntıda” olduğunu vurguladığı konuşmasında, Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzamasına bağlı olarak istihdamda değişiklik olacağını, 300 bin ila 500 bin kişinin işten çıkarılacağını öngördüklerini açıkladı.

Türkiye’de sadece otellerin değil, 150 bine yakın kafe ve restoranın da turizme hizmet ettiğini aktaran Bingöl, Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın sektöre “sahip çıkması” gerektiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Akkuyu NGS Türkiye’nin en büyük istihdam projesine dönüştü
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa Fransuva ile Filistin'i görüştü
Nisan ayı bütçe dengesi açıklandı
Greenpeace'ten şok iddia! İngiltere'deki plastik atıkların yüzde 40'ı Türkiye'ye getirilip yakıldı
Kocaeli'de denize düşerek kaybolan kedinin yavrularına esnaf sahip çıktı
15 Temmuz Demokrasi Otogarında beklenen yoğunluk yaşanmadı
Klinik Psikolog Dr. Sevilay Sitrava'dan reyting şampiyonu psikoloji dizileriyle ilgili açıklama
İsrail polisinden haber takibi yapan gazetecilere saldırı
Antalyaspor - Beşiktaş maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
Yorumlar 8 yorum