BIST 1.377
DOLAR 8,09
EURO 9,77
ALTIN 461,07
HABER /  GÜNCEL  /  OTOMOBİL

Renault'a "En İyi Müşteri Deneyimi" ödülü

Renault, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Achievement in Customer Excellence (A.C.E) Awards'ta üst üste 3. kez otomotiv kategorisinde müşteri deneyimini en iyi yöneten marka seçildi.

Abone ol

Renault, A.C.E Awards'ta üst üste 3. kez otomotiv kategorisinde müşteri deneyimini en iyi yöneten marka ödülünü kazandı.

Renault açıklamasına göre, A.C.E Awards'ta 17 farklı sektörde müşteri deneyimini en iyi yöneten ulusal ve uluslararası markalar ödüllendirildi. Otomotiv sektöründe müşteri deneyimini en iyi yöneten marka olarak birincilik ödülüne Renault layık görüldü. Renault adına ödülü, Renault Mais AŞ Genel Müdür / CEO Berk Çağdaş aldı. Dacia ise aynı kategoride üçüncülük ödülünü elde etti.

sikayetvar.com'un 400 binden fazla şikayetçi müşteriye yönelik gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre 2016 yılında kendi sektörlerinde uyguladıkları başarılı stratejilerle müşteri deneyimini en başarılı yöneten firmaların belirlendiği A.C.E Awards'da Renault'nun 3. kez aldığı ödül, etkili ve sürdürülebilir bir müşteri memnuniyet politikasının somut göstergesi ve sonucu olarak yorumlanıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Plüton'un gezgen olması için yeni iddia
En ucuz yurt dışı uçak bileti nereden nasıl alınır?
Mahkumlar tünel kazarak firar etti
Mısır ve Suudi Arabistan'dan Brezilya'ya et ambargosu!
Organlarınya 5 hastaya umut oldu
Ünlü oyuncuyu selülit korkusu sardı
'Seri protez organ üretimine çok az kaldı'
Endonezya'da sel sularında balık yakalama yarışı
Bu hafta hangi filmler vizyona giriyor?
'İlk eşcinsel süper kahraman geliyor!' Ezber bozacak
Yorumlar