YAZARLAR

Renault Talisman Test Sürüşü

Talisman özellikle renk ve kaplama seçimiyle gerçekten o beklenen ağır başlı gizemli otomobil havasına da girebiliyor ama ben enerjik kombinasyonumla çok mutluyum.

D sınıfı ve dışarıdan ağırbaşlı görünen bir otomobilin içeridekiözellikleriyle ve tasarımıyla bu kadar sportif hatta eğlenceliolacağı kimin aklına gelirdi.  Benim gelmezdi. Çünkü Talismaniçin her ne kadar modern bir iç tasarım beklentisi içinde olsam dabu tasarımın çok daha ağır başlı hatta sıkıcı olmasını bekliyordum.Yani dışarıdan hareketli detayları da olmasına rağmen ağırbaşlıgörünüyor ama içeride özellikle ambiyans aydınlatmaları ortakısımda kocaman dijital ekran, direksiyon koltuklar her detay okadar enerjik ki otomobilin dışarıdan nasıl göründüğünü unutuyorinsan. Tabi buna sürüş dinamiklerinin etkisi de büyük. Ha tabikişiselleştirebildiğiniz Talisman özellikle renk ve kaplamaseçimiyle gerçekten o beklenen ağır başlı gizemli otomobil havasınada girebiliyor ama ben enerjik kombinasyonumla çok mutluyum.

Dış tasarıma çok değinmek istemiyorum ama led pure visionfarların otomobile verdiği keskin bakışlardan bahsetmeden geçememözellikle öndeki aracın dikiz aynasında görünen bakışlar çokkararlı. Üstelik bu farlarla görüntüyü bir kenara bırakırsakmuhteşem bir aydınlatmaya sahipsiniz. Otomatik yanan uzun farlargeceyi tüm detaylarına kadar görmenizi sağlıyor ayrıca virajiçlerini direksiyon yönüne göre aydınlatması çok hızlı.

 

Konfor detaylarından önce Talisman sizi daha yanına yaklaşırkenşımartıyor. Gündüz farları yanar, aynalar açılır ambiyansaydınlatması hazırdır ve koltuğunuz son bıraktığınız ayarlara geridöner. Evet geri döner çünkü siz inerken rahat edin diyekullandığınız ayarları size alan açmak için geriye doğru alır.Ekranda size özel hoşgeldiniz görseli ve sesiyle karşılanıyorsunuz.İç tasarımı ben çok enerjik buldum bunun sebeplerinden ilkiMultisense sistemi. Bu siteme 8.7” lik multimedya ekranı kullanarakkolayca erişebiliyorsunuz. Bunun için orta konsolda bulunankumandayı kullanıyorsunuz. Bu sistemle otomobilin sürüş modunudeğiştiriyor yani bir nevi konfor seçiminizi ayarlıyorsunuz. Sürüşmodunuza göre yani ruh halinize göre otomobilin içindeki baskınrenk, gösterge paneli grafikleri ve otomobilin sürüş tepkilerideğişiyor. Comfort, eco, sport, neutral veya kendi kişisel modunuzuseçebiliyorsunuz. Bu kocaman ekrandan ayrıca koltuğunuzda masajayarlarını yaparak  kendinizi şımartabiliyorsunuz ayrıcaTalisman sadece sizi değil yanınızdaki yolcuyu da düşünüyor yanihem sürücü hem de yolcu koltuğunda masaj özelliği sunuyor. Masajözellikleri yanında hem ısıtma hem de havalandırma özelliğinesahipler yani konfor için tüm detaylar düşünülmüş. Bu ekrandanayrıca klima ve radyo gibi klasik özellikleri de kontroledebiliyorsunuz. İnternet bağlantısıyla R-Link store ulaşabilir veRenault uygulamalarını kullanabilirsiniz. Ayrıca belirtmekistiyorum ki dokunmatik ekranın tepkileri çok hızlı. Yine buekrandan 360 derece görüntüye ulaşarak otomobilinizi güvenle parkedebilirsiniz. Veya park için eller serbest sistemiyle direksiyonuTalismana bırakır siz sadece gaz ve freni kontrol ederek daha dakolaya kaçabilirsiniz. Yine bu ekrandan içerideki havanınkalitesini kontrol edebilirsiniz. Hatta sizin kontrol etmenizegerek kalmadan dışarıda kirlilik fark ettiğinde sistem otomatikolarak devir daim moduna geçer. Akıllı klima sistemi ise kabindekinem oranını kontrol altında tutar yani özellikle bu mevsimlerdecamda buğu sorunu bu şekilde çözülmüş oluyor. Clean ve Relaxseçenekleri ile içerideki atmosferi de kendi isteğinize göreayarlayabiliyorsunuz.  Eşya gözleri ise toplamda 25 litre. Koldayamaların soğutmalı bölümünde içecekler soğuk kalabiliyor kışındeğil ama yazın bu özellik muhteşem. Baş ve diz mesafesi sınıfıgereği zaten geniş bagaj 608 litre gibi geniş bir alana sahip.Ayrıca bagajı ayağınızın bir hareketiyle açabiliyorsunuz. Buözelliği şu ana kadar en kolay kullanabildiğim otomobil Talismanoldu. Genelde ayağı birkaç kez sallamak gerekir sensörü bulabilmekiçin ama Talisman’da basit bir hareketle açabildim ve bu nedenlesıkılmadan bagajı sürekli bu şekilde açtığım ilk otomobil oldu.

 

Güvenliğe gelirsek, Talisman bu konuda da konforda olduğu gibisürücüye destek olmak adına donatılmış. Öncelikle belirtmek gerekki EURONCAP çarpışma testinden beş yıldız aldı. Aadptif Cruisesistemi ile seyir halinde önünüzdeki aracın hızına görebelirlediğiniz hızda ilerler. Yani siz 120 km hıza ayarlı isenizönünüzdeki araç bu hızın altına düştüğünde sizin hızınızda düşüyoreğer önünüz deki araç hızlanır yada artık önünüzde değilse inebelirlediğiniz hıza otomatik olarak çıkar.  Kör nokta uyarısistemi, şerit takip ve şeritte kalma sistemi, şehir içi aktif acilfren desteği sürücüye destek olan sistemler arasında. Otomobildebirde 4 control sistemi bulunuyor. Bu sistem Talismanıntekerleklerinin açısını saniyede 100 kereden fazla ayarlıyor vearka ve ön tekerlekler birbirinin zıt yönünde hareket edebiliyor,direksiyon açışı daralıyor ve bu sayede özellikle şehir içinde bukocaman sedan küçük bir otomobil gibi çevik ve rahat manevrayapabiliyor.

Test otomobilimde 1.6 litrelik 160 beygir güç üreten dizel motorbulunuyor. 380 gibi yüksek bir tork değerine sahip. Bu motora 6ileri çift kavramalı otomatik şanzıman eşlik ediyor. Bu ikilininuyumu muhteşem. Otomobilin çevik ve seri gidişi sakin kullanımıözellikle virajlı yollarda pek mümkün kılmıyor. Daha doğrusu isteristemez biraz performans beklentisine giriyorsunuz çünküistediğinizi anında veriyor otomobil. Seri virajlardaki dengesi dekendinize olan güveninizi artırıyor. Bu şekilde spor moddakullanımla 6.4 litrelik bir yakıt tüketim değeri görüm ben.Kullandığım otomobiller arasında yalıtımı en iyi olanlardan. Ben buotomobilden bu kadar keyif alacağımı ummazdım. Fiyatı ise (aralık2017) 15.750 TL ile donanıma göre 206.900 TL arasındadeğişiyor.

 

Yorumlar