YAZARLAR

RENAULT CLIO GTLINE 1.2 Test Sürüşü

Renault Clio ülkemizde en çok satılan araçlar arasında. Yenilendikten sonra ancak kullanma fırsatı bulduğum Clio’nun Gt-Line versiyonu benimle

Renault Clio ülkemizde en çok satılan araçlar arasında.Yenilendikten sonra ancak kullanma fırsatı bulduğum Clio’nunGt-Line versiyonu benimle. Otomobilde en sevdiğim renk olan maviyebürünmüş Clio ile geçirdiğim 4 günün ardından ondan kolay ayrıldımdesem yalan olur.

Daha dinamik çizgilere sahip Gt-Line versiyonu otomobilimi heran yola çıkmaya hazır görüntüsüyle uzun süre park halinde bırakmayaiçim el vermiyor. Biraz uzun, biraz karlı biraz da asfalttançıkmamı gerektirecek bir rotam var. Otomobilim ise 120 beygir güçüreten 1.2 litrelik turbo benzinli motora sahip. 6 ileri çiftkavramalı EDC şanzımanla birlikte iyi bir uyum yakalayan otomobilbeklediğimden çok daha iyi bir performans gösteriyor.

Otomobilin iç tasarımı sade ve karmaşadan uzak ancak GT-Linedetaylar sayesinde şık ve sportif havadan yoksun da değil.Dışarıdaki mavi içeride de bolca kullanılmış. Özellikle GT-linekoltuklar, havalandırmalar, direksiyon ve vites kolundaki renkkombinasyonu içerideki enerjiyi yukarıya taşıyor. Küçük sınıf birotomobile göre özellikle arka kısım çok ferah, yolcular içinyeterli baş ve diz mesafesi sunuyor. Küçük eşyalar için yeterli vekullanımı kolay alanlarınız var. En sevdiğim detay koltuklar oldu,sportif koltuklar özellikle yan destekleri sayesinde koltukta rahatseyahat etmenizi sağlıyor. Uzun yolda konfordan ve kullanımesnasında hareket kabiliyetinden ödün vermeden. Benim için rahatoldu ancak benden çok daha iri bir sürücü için bu kadar konforluolmayabilir. Orta konsolda kullanımı kolay tepkileri hızlıdokunmatik bir ekran yerini almış. Buradan Renault R-Link internetbağlantılı entegre navigasyon ve multimedya sistemini kontroledebiliyorsunuz. Akıllı telefonunuzla da uyumlu bu sistemle seyahatesnasında online kalabiliyorsunuz. Direksiyon diğer sevdiğim birdetay özellikle deri direksiyondaki mavi dikişler göz önünde ve çokşık görünüyor. Ancak radyo ve ses kumandalarının direksiyonunaltında ayrı bir butonda olmasını hiç kullanışlı bulmuyorum.

Cruise kontrol, yokuş kalkış destek sistemi, park asistanı, acilfren destek sistemi kullanımınızı kolaylaştıran özelliklerindenbazıları.

Otomobilim sürüş konusunda çok iddialı, performansına diyecekyok, yalıtım konusunda sınıfı için iyi, uzun otoban yolculuklarındarahatsız eden bir yanını bulamadım, özellikle süspansiyon sistemidarbeleri emme konusunda çok başarılı, karlı, virajlı ve yokuşu bolyollarda kullandım, yola tutunan kendinizi güvende hissedeceğinizbir otomobil. Yakıt konusuna gelince sürüşüm esnasında gördüğümortalama değer 7 litreydi. Kullanmaktan çok keyif aldığım, genç,kadın erkek demeden herkesi mutlu ederek kullanabileceği birotomobil. Kullandığım versiyonun ocak 2017 fiyatı ise 75.980TL.

Yorumlar1 yorum