HABER /  GÜNCEL

Rekor kıran İran dizileri geliyor

TRT ile İran devlet televizyonu ile anlaştı. Yakında ekranları İran dizileri kaplayacak. İşte İran'da izlenme rekorları kıran diziler.

TRT ile İran devlet televizyonu arasında yapılan işbirliği anlaşması uyarınca İran dizi ve filmleri TRT’de yayınlanacak. Aynı şekilde Türk dizileri de İran'ı fethedecek.

İran Devlet Televizyonu IRIB ile TRT arasında son dönemdeki yakınlaşma, IRIB’in başındaki İzzetullah Zergami’nin Ankara ziyaretiyle pekiştirildi.
 
İran televizyonlarında yayınlanan dizi ve filmlere 2007'de alınan kararla ibadet şartı getirildi.  Çocuk programlarında da gençlere nasıl namaz kılınacağını öğreten görüntülerin bulunması zorunlu. İran’da tüm televizyon ve radyolar devlet kontrolünde. Programlarda dini öğelere büyük önem veriliyor. Ezan vakti programlar kesiliyor.

Tahran Times gazetesinin haberine göre görüşmelerde İran televizyonunda yayınlanan dizi ve filmlerin TRT’ye verilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı. Zergani ve Şahin, devlet televizyonları arasındaki işbirliğinin artırılması için hazırlanan protokole imza koydu.

BİZİM DİZİLERDE İRAN'A GİDECEK

Buna göre TRT ve IRIB her iki ülkede yayınlanan dizi ve filmleri değiş tokuş edecek. Ortak prodüksiyoların gerçekleşmesine çalışılacak. Zergami bu anlaşma karşılığında bir jest olarak İranlı ünlü şair Muhammed Hüseyin Şehriyar’ın hayatının anlatıldığı “Şehriyar” dizisini TRT’ye verdi.

POPÜLER İRAN DİZİLERİ

İran’da son dönemde yayınlanan TV dizilerinden en popüler olanlar şöyle:

* Zire Zamin: Ramazan ayı için özel olarak çekildi. 3 arkadaşın ellerine geçen bir miktar parayı paylaşma mücadelesini anlatıyor. Arkadaşlardan ikisi alkol aldıkları için hapse düşüyor. Diğeri parayı saklıyor.

* Zire Tigh: 19 bölüm olarak çekildi. Devlet televizyonunun 3 kanalında da değişik zamanlarda yayınlandı. İki ailenin birbiriyle olan ilişkilerini anlatıyor. İran televizyonlarının en popüler dizisi oldu. Akşamları izlenme oranı yüzde 80’e kadar yükseldi.

* Rahe Bipayan: 26 bölüm olarak çekildi. İran’da yayınlanan en popüler dizilerden biri oldu.

* Noghtechin: İran’ın en popüler sit-com komedi dizisi. Eşlerinden gizli iş çeviren iki erkeğin maceralarını anlatıyor.

* Nergis: İran’ın en uzun TV dizisi. 69 bölüm olarak yayınlandı. Başrol oyuncusu otomobil kazasında hayatını kaybedince yayınına ara verildi. Dizinin karakterlerinden birinin seks kasedi internete düşünce İran’da büyük bir skandal yaşandı.
ÖNCEKİ HABERLER
Dikkat! İnternetin helalini kullan!
Aysun Kayacı dudaklarını yalasın
Gündeşi ağlatan kazma şair
Hırsızlardaki cesarete bak!
Çocuklar Duymasın dönüyor
Mustafa Ceceli eşleri kaç kere evlendi ilk eşi Sinem kimdir?
Yorumlar 57 yorum