YAZARLAR

Referandum ve oy kullanmayacak olanlar

Bildiğiniz üzere, 16 Nisan 2017 Pazar günü çok önemli bir referandum var. Anayasa değişikliği yapılacak mı? Yoksa yapılmayacak mı?..

Bildiğiniz üzere, 16 Nisan 2017 Pazar günü çok önemli birreferandum var. Anayasa değişikliği yapılacak mı? Yoksayapılmayacak mı? Bu sorunun cevabını arıyoruz.

Anayasa değişikliğinin bu ülkede yaşayan herkesi yakındanilgilendiren bir husus olmasına karşın, anketlerde kararsızseçmenin dışında, bir de sandığa gitmeyeceğini söyleyen bir grupgözüküyor. Şimdi tam olarak onlara sesleniyorum.

Değişikliğe ne diyeceğiniz bu yazının konusu değil. Mesele,sandıktan istemediğiniz bir sonuç çıkarsa; eşinizle, dostunuzlasonucu değerlendirirken konuşmaya yüzünüz olacak mı? Ya da sonradangelen “Tüh, vah” sesleri işe yarayacak mı?

Yukarıda da belirttiğim gibi tercihinizin ne olduğundan bağımsızolarak söylüyorum bunları. İster ‘Evet’ deyin, ister ‘Hayır’. Mühimolan gidin ve oyunuzu kullanın. Oy kullanmak, hele ki bureferandumda oy kullanmak (sağlık sorunları olanlar haricinde)herkesin boynunun borcudur.

Siz, kendinizce ömrünüzün son demlerinde olabilirsiniz.Dolayısıyla “sonuçtan bana ne?” diyor olabilirsiniz. Lütfen budurumda dahi olsanız bencillik etmeyin ve çocuklarınız ya datorunlarınızın geleceği için uygun gördüğünüz oyu verin.

Bir de gençler var. Mesela: “O tarihte tatilde olacağım. Busebeple oy falan kullanamam” diyen gençler. İyi de referandumdançıkan sonuca göre sizin hayatınız şekillenecek. En çok sizetkileneceksiniz. Bu neyin rahatlığı? Anlamak mümkün değil!

Büyüklerimizin bir sözü vardır. Bunu her şeyin başına eklerler:“Allah izin verirse…”

Ben de diyorum ki: Referandum günü; Allah izin verirse, elinizdeolmayan bir engel çıkmazsa, lütfen ama lütfen oy kullanın…

***

Kastamonu günleri…

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde, Kastamonu Belediyesihimayelerinde Kastamonu rüzgarı esiyor. Geçtiğimiz günlerde fırsatbulunca ziyaret etmek istedim.

Girişte güzel bir Atatürk heykeli ile karşılanıyorsunuz. İçeridefevkalade güzel birçok şey var. Mesela benim en çok dikkatimiçeken; antikacılar. Antikaya düşkünlüğünüz varsa muhakkak ziyaretetmelisiniz. Birkaç tane stant var ve hepsi birbirinden güzel.

Gitmişken Kastamonu ilimize özgü güzel yemeklerden tatmayı veçekme helva almayı da unutmayın.

Başta Kastamonu Belediyesi olmak üzere emeği geçen herkesitebrik ediyorum…

***

Hayatta başarısız olmanın sırrı…

Hayatta çok başarılı olmanın sırrı nedir bilmiyorum amabaşarısız olmanın yol ve yöntemlerinden birisini buradan açıklamakisterim.

Bir spor müsabakası düşünelim. Sahada mücadele eden üç kişi var.Kenarda onlara taktik veren 17 kişi!

Sağlıcakla kalın.

Yorumlar