BIST 1.525
DOLAR 7,51
EURO 9,07
ALTIN 443,16
HABER /  GÜNCEL

Ramazan Bayramı ne zaman-2018 Ramazan takvimi

Ramazan takvmine göre 2018 Ramazan ayı ne zaman bitiyor, Ramazan bayramı ne zaman başlıyor, kaç gün kaldı? Ramazan Bayramı'nın 1. günü 15 Haziran cuma, 2. günü 16 haziran cumartesi, 3. ve son günü ise 17 Haziran pazar günü olacak. Kurban Bayramı ise 20 Ağustos'ta başlayacak, 24 Ağustos'ta sona erecek.

Abone ol

Ramazan Bayramı'na kaç gün kaldı, 2018 Ramazan Bayramı ne zaman aramaları hız kazandı. Ülkemizdeki dini bayramlardabiri olan maneviyatı yüksek günlerden olan Ramazan Bayramı için geri sayım başladı bile. 2018 yılında Ramazan Bayramı 15 Haziran cuma günü başlayacak. 3 gün süren Ramazan Bayramı 2. günü ise 16 Haziran cumartesi günü olacak. Ramazan Bayramı son günü ise 17 Haziran pazar günü olacak. 

Kurban Bayramı bu yıl Ağustos ayının sonlarına denk geliyor. Kurban Bayramı'nın 1. günü 21 Ağustos Salı gününe idrak edilecek. Hafta sonu tatilleri ve pazartesi gününe denk gelen yarım günlük arefe günün de eklenince toplam 9 güne çıkan Kurban Bayramı tatili, kamu çalışanları için 18 Ağustos Cumartesi günü başlamış olacak.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN VE KAÇ GÜN: Her yıl tarih bazında biraz daha geriye gelen Ramazan Bayramı, bu yıl haziran ayında kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı tarih bilgilerine göre Ramazan Bayramı, bu yıl mübarek ayın son orucunun 14 Haziran Perşembe günü tutulmasıyla birlikte aynı gün arefe günüyle başlayacak.

Ramazan Bayramı'nın ilk günü ise 15 Haziran Cuma günü olacak. Arefe günüyle birlikte toplam üç buçuk gün sürecek olan Ramazan Bayramı, 17 Haziran Pazar günü sona erecek.

İşte, bayramın takvim bilgileri;
- 14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Perşembe günü) resmi tatil

- 15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Cuma günü) resmi tatil

- 16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Cumartesi günü)

- 17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Pazar günü)

AREFE GÜNÜ KILINACAK NAMAZLAR: Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala’nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır. Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire’l Mümin’in Hz. Ali’nin namazıdır.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN HANGİ GÜN: Kurban Bayramı, Ramazan ayının tamamlanmasının ardından merak edilen hususlar arasında yer alacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2018 dine günler takvimde yer alan bilgilere göre, Kurban Bayramı bu yıl Ağustos ayının sonlarına denk geliyor. Kurban Bayramı'nın 1. günü 21 Ağustos Salı gününe idrak edilecek. Hafta sonu tatilleri ve pazartesi gününe denk gelen yarım günlük arefe günün de eklenince toplam 9 güne çıkan Kurban Bayramı tatili, kamu çalışanları için 18 Ağustos Cumartesi günü başlamış olacak.

2018 yılı Kurban Bayramı tatili ile ilgili henüz remi bir açıklama yok ancak bu yıl hafta sonları da eklenince 9 gün tatil yapılacağı öngörülüyor. 24 Ağustos'ta bitecek tatilin ardından, 25-26 Ağustos tarihleri de hafta sonu tatili olarak memurlar için Kurban Bayramı tatilinin devamı niteliğini taşıyacak.


Kurban Bayramının Arefe günü 20 Ağustos Pazartesi günü (Yarım Gün)

Kurban Bayramının 1. günü 21 Ağustos Salı günü

Kurban Bayramının 2. günü 22 Ağustos Çarşamba günü

Kurban Bayramının 3. günü 23 Ağustos Perşembe günü

Kurban Bayramının 4. günü 24 Ağustos Cuma günü

ÖNCEKİ HABERLER
UNESCO Gaziantep'in su altı yapılarını listesine aldı
800'lü hatları aramak ücretli mi dakikası kaç lira?
Serap Matyaş kimdir kaç yaşında neden adliyelik oldu?
AÖL sınavı ne zaman 3. dönem sınav giriş belgesi alma sayfası
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması
Meizu bütçe dostu yeni telefonu Meizu 6T'yi tanıttı
Arif Sağ'a büyük şok! Twitter'dan duyurdu
30 günlük işe 30 bin lira ücrete 6 bin başvuru
Ahmet Arslan: Son yüzyılın lideri Erdoğan'dır
Darbeci komutanlara müebbet hapis cezası onandı!
Yorumlar