BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  SAĞLIK

Prof. Güner Sönmez açıkladı: Antikoru düşük çıkanlara güzel haber!

Prof. Güner Sönmez, “Aşı olanlar sadece antikorun koruduğunu düşünüyor ancak bağışıklık sistemimizin bir antikor yanıtı, bir de hücresel yanıtı var. Sadece antikor düzeyleri değil, B ve T hücreleri de koronavirüs ile savaşmayı sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Abone ol

Türkiye'de Çin aşısı etkinliği açısından tartışma konusu olmaya devam ederken, aşılanmış olmalarına rağmen koronavirüse yakalananların olması da kaygıları artırıyor.

Üsküdar Üniversitesi Radyoloji Uzmanı Prof Güner Sönmez, “Aşı olanlar sadece antikorun koruduğunu düşünüyor ancak bağışıklık sistemimizin bir antikor yanıtı, bir de hücresel yanıtı var. Sadece antikor düzeyleri değil, B ve T hücreleri de koronavirüs ile savaşmayı sağlıyor” diyor.

Koronavirüs aşısı olduktan sonra sık sık antikor ölçtürmenin gereksiz olduğuna dikkat çeken Prof Sönmez, “T hücreleri virüse bir kez savunma geliştirdikten sonra çok uzun yıllar savaşabiliyor. SARS’ta gördük” ifadesini kullanıyor.

Aşı yaptıran birçok kişi antikor testleriyle de bağışıklık düzeylerini ölçtürüyor.

Ticari bir furyaya döndü

Hürriyet'ten Buse Özel'in haberine göre Prof Sönmez, antikor testlerinin ticari bir furya olduğunu belirterek şu uyarılarda bulundu:

“İnsanlar sadece antikorun koruduğunu düşünüyor ama bağışıklık sistemimizin bir antikor yanıtı, bir de hücresel yanıtı var. B ve T hücreleri viral hastalıklarda ön cephede yer alan savaşçılar. B hücreleri virüsü bir kere tanıdıktan sonra aradan ne kadar zaman geçerse geçsin virüse karşı çok hızlı antikor üretmeye devam edebiliyor. T hücreleri virüsü hemen tanıyor, hem de tüm varyantlarıyla ve savaşıp yok ediyor. Yani antikor miktarını sık sık ölçtürüp anksiyete yaşamaya gerek yok. T hücreleri virüslere karşı bir kere savunma geliştirdikten sonra çok uzun yıllar boyu tüm varyantlarına karşı etkili olacak şekilde savaşabiliyor.

2003’te SARS geçiren hastalarda 17 yıl sonraki ölçümlerde bağışıklığın halen devam ettiği ortaya çıktı. Kızamıkçık aşısı olanlarda ise 34 yıldır bu bağışıklığın devam ettiği tespit edildi. Dolayısıyla COVID-19’da da herkes aşılandıktan ve T hücreleri virüsü tanır hale geldikten sonra grip gibi olacak.”

Bir araştırmaya göre T hücreleri virüsün 52 parçasını tanıyor. Yani tüm varyantları tanıyabiliyor.

T hücreleri basit kan tahlilleri ile saptanamıyor ancak antikorlar saptanabiliyor. Bu nedenle antikor değerleri ölçülüyor.

T hücreleri araştırmalara göre varyantlardan etkilenmiyor. Yani savaşmaya devam edebiliyor.

T hücreleri hastalıktan korumayabilir ancak hastalığın ağır seyretmesini önler.

T hücrelerinin hafızası çok uzun sürelidir bu nedenle virüsü sadece bir kere tanıması yeterli."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ankara Şehir Hastanesi koronavirüs yoğun bakım ünitesi kapılarını açtı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekten konuşmamız gerekiyor
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Mesut Özil: Şimdi sıra bende
Üsküdar'da 15 gün önce bankadan kasa kiralamıştı suçüstü yakalandı
AVM'ler bugün açık mı 23 Nisan'da AVM'ler kaça kadar açık?
TRT, kütüphanenin en eğlenceli halini sesli kitap özelliğiyle kullanıma açtı
Dünyada eşi benzeri yok! Amasya'da heykeli bulup bir paket sigaraya sattı
İlkay Gündoğan'dan sitem: Futbolcuları düşünen yok
İlk kez tespit edildi! Bir kedi Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti
Trabzonspor 5 maçlık galibiyet hasretini bitirmek istiyor
Yorumlar 1 yorum