PROF. DR. ZAKİR AVŞAR / TÜM YAZILARI
Prof. Dr. Zakir Avşarzakiravsar@internethaber.com
TÜM YAZILARI
Ağır gündem! Kar geliyor. Kurak geçen bir uzun yaz döneminden sonra Meteoroloji yoğun yağışlı bir kış geçireceğimizi duyuruyor. Böyle durumlarda sürücüleri uyarmak lazım, kış lastiklerinizi taktırın, araçlarınızın bakımlarını yapın ve emniyet kemersiz trafikte seyretmeyin diye.
Akdeniz'in güvenliği Hafta sonu çok önemli bir bilimsel etkinlik gerçekleştirildi. Dünyanın ve ülkemizin önde gelen bilim insanları, gazetecileri, hukukçuları, uzmanlarının katılımı ile “Akdeniz’de Devlet ve Düzen” konusu tartışıldı.
Rahmi Turan’ın unutma hakkı var mı? Yaygın bir kullanım biçimidir gazetecilikte, haber kaynağını gizlemek için “güvenilir bir kaynağa dayanarak” cümlesi ile iddialarda bulunmak. Gazetecinin kaynağını görünür görünmez tehlikelerden korumak için böyle bir tedbir alması da etik bir zorunluluktur. Doğaldır.
Erdoğan ve Trump görüşmesinde daha ne olmalıydı? Ayın 13’ünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump Washington’da buluştular. Beyaz Saray’daki görüşmeye bazı ABD’li senatörler de katıldı. Bunların önemli özelliği son günlerde Türkiye karşıtı açıklamalarda en fazla öne çıkan isimler olmalarıydı.
Sığınmacı ve göçmen olmak kolay mı? Hafta sonu İzmir’de Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD-ASAM) organize ettiği “Medya ve Mülteciler: Basın buluşmaları” konulu toplantıda idim.
ABD Temsilciler Meclisi kararları ne anlama geliyor? Biz siyasetçi değiliz. Peşinen “Yok hükmünde…” diyemeyiz. Sonuçta dünyanın en önemli, güçlü ülkesinin parlamentosundan çıkan kararlardan bahsediyoruz.
İran, PKK ve Barış Pınarı... Türkiye en zor anlarında İran’ın yanında olmuştur. Nükleer kriz döneminde getirilen ambargolara karşı neredeyse tek başına kalmak pahasına İran’a destek çıkmıştır.