PROF. DR. ZAKİR AVŞAR / TÜM YAZILARI
Prof. Dr. Zakir Avşarzakiravsar@internethaber.com
TÜM YAZILARI
Güzel şeylere odaklanmak lazım... Bir haftadır Kazakistan’da idim. Al Farabi Üniversitesi davet etti, gittim, derslere girdim, doktora öğrencimin tez jürisinde bulundum. Türkiye gündeminden de biraz uzaklaştım.
Habercinin haber olması... Mesleki etik; mesleğin meslek olabilmesi, meslek olarak kalması ve kalitesinin, standardının yükselmesi için olmazsa olmazlar arasında ye alır. Bu bakımdan pek çok mesleğin kendine göre zaman içinde ortaya çıkmış, kabul görmüş ve gelişmiş kuralları bulunmaktadır. İşte bu mesleklerden birisi de gazetecilik mesleğidir.
Tatil, İmamoğlu, Soylu... Elazığ ve Malatya’da 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği üzüntü verici deprem siyasette taşları yerinden oynattı. Tartışmaların seyrini değiştirdi.
Yine deprem... Türkiye’yi perişan eden 1999 depremlerini yaşamıştım. O günlerde deprem bölgesine gitmek, yapılan çalışmalara yerinde nezaret etmek ve dahil olmak gibi zor ve sarsıcı insani ve vicdani görevlerimi yerine getirmiş idim.
Savrulmalar... “Yok mu bunun ortası?”, dedirten o kadar çok savrulma yaşıyoruz ki… Siyah ile beyaz arasında gidip geliyoruz, ışıl ışıl renkler varken makulü bile gride arıyoruz…
Ortadoğu'nun ateşi söner mi? Irak yıllardan beri durulmuyor. Birinci Körfez Harekâtı, İkinci Körfez Harekatı derken fiilen parça parça olan Irak’ı DAİŞ, Haşdi Şabi, PKK/YPG gibi örgütler yıllarca kan gölüne çevirdi.
İran ve ABD gerginliğini balkondan seyretmek Kronoloji önemli. ABD bazı İran yanlısı örgütleri Suriye ve Irak’ta bombaladı. ABD Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelik İran yanlısı örgütlerin işgal girişimleri gerçekleşti. ABD Kasım Süleymani ve El Mühendis’i öldürdü. İran’dan günlerdir intikam sesleri yükseliyordu.