BIST 1.391
DOLAR 8,75
EURO 10,39
ALTIN 496,40
GÜNCEL

Pilottan korkutan anons: İstanbul'da hareketli dakikalar!

İSTANBUL Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan uçağın pilotu kuş sürüsüyle karşılaşınca otomatik pilottan çıkaran manevra yapmak zorunda kaldı. Pilotun bu hamlesi olası bir tehlikeyi önlerken pilot o anları Hava Trafik Kontrol Merkezi'ne bildirdi.

İSTANBUL Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan havalanan bir uçağın pilotu kalktıktan sonra kuş sürüsü ile karşılaştı. Tehlikeyi önlemek adına oto pilottan çıkarak manevra yapan pilot, durumu Hava Trafik Kontrol Merkezi'ne bildirerek, “2 bin feet'e (600 metre) geçerken belki 50 tane büyük kuş çıktı karşımıza aynı filmlerdeki gibi, oto pilottan çıkıp manevra yapmak zorunda kaldık" anonsu yaptı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan havalanan bir uçağın pilotu kalktıktan sonra kuş sürüsü ile karşılaştı. Pilot tehlikeyi önlemek adına oto pilottan çıkarak manevra yaptı. Tehlikeyi önleyen pilot o anları, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi'ne bildirdi.

Havalandıktan sonra 600 metrelerde kuş sürüsüyle karşılaşan pilotun Hava Trafik Kontrol Merkezi ile yaptığı konuşmalar da ortaya çıktı.

Kuşlara çarpmamak adına manevra yapan pilot, "Sürüler var oto pilottan çıkıp manevra yapmak zorunda kaldık bilginiz olsun. Kalktıktan sonra 2 bin feet'e (600 metre) geçerken belki 50 tane büyük kuş çıktı karşımıza aynı filmlerdeki gibi, oto pilottan çıkıp manevra yapmak zorunda kaldık demin kalkan uçakları uyarırsanız iyi olur" bilgisini paylaştı. Hava Trafik Kontrol Merkezi görevlisi de, "Anlaşıldı efendim Gökçen Kule'yi uyaracağım" cevabını verdi.

En çok uçaklara çarpan kuş türlerinin başında martı ve leylekler geliyor. Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma etkisi 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Lüks araçta kanlı infaz: İşte iş adamı cinayetinin nedeni!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İstanbullu Gelin 46. bölüm 2. fragmanı
Payitaht Abdülhamid 47. bölüm 2. fragmanı
Genç adam polisi böyle yere serdi
Meral Akşener: Gök kubbeyi başınıza yıkarım
Kemal Kılıçdaroğlu 'Aday olacak mısınız' böyle yanıt verdi
Mutlu Kaya'dan canlı yayında Sibel Can'a şoke eden suçlama!
Mahir Ünal: Birileri hazırlıksızlıklarını bize fatura etmeye kalkışmasın
Yavru köpeğin bu halleri sosyal medyada rekor kırdı
Yorumlar