BIST 2.418
DOLAR 16,35
EURO 17,47
ALTIN 973,57
HABER /  MEDYA

Peygamberin çapkın torunu!

Hazreti Muhammed'in soyundan olduğunu söyleyen Elazığlı aile, Hristiyan olunca seyyidlik kavramı tartışmaya açıldı.

Abone ol

Hazreti Muhammed'in soyundan olduğunu söyleyen Elâzığlı aile, Almanya'da Hristiyan olunca 'seyyidlik' kavramı tartışmaya açıldı.

İşte Murat Bardakçı'nın çarpıcı yazısı:

Seyit olduğunu iddia eden Elazığlı ailenin Almanya'da Hıristiyan olması "seyitliği" gündeme taşıdı. Aktris Rita Hayworth'ın ikinci kocası peygamber soyundan geliyordu. Büyük Ağa Han'ın oğlu Ali Han ile evlenen Rita, 100 kilo havyarın ikram edildiği düğününde hamileydi.

Hazreti Muhammed'in Soyundan olduğunu söyleyen Elâzığlı D. ailesi, Almanya'da din değiştirip Hristiyan olmuş.

İslam dünyasından asırlardan buyana vârolan Seyyid ve Şerif unvanları, bu unvanı kullanan kişilerin Hazreti Muhammed'in neslinden geldiğini gösterir. Peygamberin torunlarından Hüseyin'in torunları Seyyid, soyağaçları Hazreti Hasan'a bağlananlar da Şerif'dir. Bu iki unvan, İslam dünyasından asırlar boyunca bir statü sembolü oldu ve seyyidlerle şerifler, her zaman saygı gördüler. Osmanlı zamanında, bu ailelerin kayıtlarının tutulması ve sorunlarının çözülmesi işleriyle Nakibüleşraf unvanını taşıyan ve kendisi de peygamber soyundan gelen yüksek düzeydeki bir devlet görevlisi ilgilenirdi. Bir kişinin peygamber soyundan geldiğini ispat etmesi için, elinde Nakibüleşraf tarafından tasdik edilmiş bir soyağacının bulunması şarttı.

Peygamber torunları vergiden ve askerlikten muaf oldukları için, bu unvan zamanla istismar edilir bir hâl aldı ve sahte şecereler dolaşır oldu Devlet, sahte seyyidleri ortaya çıkartabilmek için birçok defa geniş araştırmalara girişti ve şecereler iptal edildi. Ama kimin peygamberin gerçek torunu, kimin ise sahtekâr olduğu hiçbir zaman net bir şekilde anlaşılamadı. İslam dünyasında ve Türkiye'de bugün seyyid ve şerif olduğunu iddia eden onbinlerce kişi yaşıyor ve bu kişilerin hangisinin gerçek seyyid yahut şerif olduğunu öğrenmenin imkânı artık bulunmuyor.

Hazreti Muhammed'e uzanan soyağacının gerçekliği konusu en az tartışılan ve bilim dünyasının peygamberin hakiki torunları olarak kabul etmeye yatkın bulunduğu tek bir ailevar: Hazreti Hüseyin'in torunu İmam Caferü's-Sadık'ın oğullarından İsmail ibn Cafer'i "imam" tanıyan İsmaili Mezhebi'nin dini liderliğini yapan Ağa Han ailesi.

100 KİLO HAVYAR
İsmail ibn Cafer'in "imam" kabul edilmesinin üzerinden geçen 1230 sene boyunca siyasette de söz sahibi olan ailenin son devirlerdeki en meşhur iki ismi ise, müridleri tarafından altınla tartılan ve 1957'de ölen Üçüncü Ağa Han ile Ağa Han'ın çapkınlıklarıyla meşhur oğlu Ali Han idi. Ali Han, 1949'da dünyanın en güzel kadınlarından olan Amerikalı sinema oyuncusu Rita Hayworth ile evlenmişti.

Güney Fransa'nın Cannes kasabasında yapılan düğüne dünya sosyetesinin en önemli 500 ismi davet edilmiş; düğünde 100 kilo havyar yenmiş, 600 şişe şampanya içilmiş ve 200 şişe de parfüm sıkılmıştı. Düğünün İsmaili nüfusun yoğun olduğu Hindistan'da da tekrar edilmesi planlanmış ama Rita'nın nikâhtan önce hamile kalması yüzünden rezaletten çekinilmiş ve vazgeçilmişti. Ağa Han'dan Yasemin adında bir kızı olan Rita Hayworth, kocasından 1953'te boşandı.

Oğlunun zanparalıklarından bıkıp usanan ve "Bu adamın değer yargıları da yok, zevki de..." diyen Ağa Han ise, Ali Han'ın dini liderlik yapamayacağını inanarak unvanlarının yanısıra liderliği de Harvard mezunu olan torunu Kerim Han'a bıraktı. İsmaili Mezhebi'nin liderliğini şu anda Dördüncü Ağa Han unvanıyla Kerim Han yapıyor ve ailenin kurduğu vakıflar mimariden eğitime kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor.//

Sabah/Murat Bardakçı

ÖNCEKİ HABERLER
Naylon faturaya ağır ceza!
Naylon faturaya ağır ceza!
THY uçağında arıza
THY uçağında arıza
Beşiktaşta izin günü
Beşiktaşta izin günü
Türkiyeye petrol resti!
Türkiyeye petrol resti!
Hayat kurtaran karar
Hayat kurtaran karar
Küresel ısınma elektrik kesecek
Küresel ısınma elektrik kesecek
Cumhurbaşkanı süpermen gibi
Cumhurbaşkanı süpermen gibi
Meclis gündemi bu hafta yoğun
Meclis gündemi bu hafta yoğun
İranın nükleer inadı
İranın nükleer inadı
Cem Yılmaz müzisyen olacaktı
Cem Yılmaz müzisyen olacaktı