YAZARLAR

PEUGEOT 5008 1.6 BLUEHDI EAT6 Test Sürüşü

5008 BLUEHDI motora ve oldukça sarsıntısız geçişleri olan EAT6 şanzımana sahip. Bu ikiliyle sürüş keyfini tam anlamıyla çıkarabildiğim otomobil eskiye oranla büyük bir değişime sahip.

İlk kullandığımda tasarımıyla çok beğendiğim ancak sarsıntılıvites geçişlerinden dolayı sürüş keyfinin eksik kaldığı bir tanışmaolmuştu. Şimdi ise yeni motor ve şanzımanıyla eksik hiçbir yanıkalmayan ikinci buluşmamızı gerçekleştirdik.

Peugeot 5008 minivan bir diğer deyişle aile otomobili sınıfındabenim favorim. Tasarımı bu 4.5 metrelik otomobili olduğundan dahaküçük ve sportif gösteriyor. Geriye doğru uzanan Led gündüz farlarıbu büyük cüsseye sempatik bir hava katıyor bana göre.

İçeride 3.39 m2 lik panoramik cam tavan ve geniş iç hacimbirleşince kapalı bir alanda olabilecek en ferah alandabuluyorsunuz kendinizi. Adı üstünde aile otomobili, kalabalıkseyahatlerde olabildiğince ferahta olmak hepimizin önceliğidir vebu otomobil cömertlikte sınır tanımamış. Büyük bir otomobilkullanıyorsanız etrafa görüş hakimiyeti istersiniz. Özellikle benimgibi kısa boylu bayanlar için bu çok önemlidir. 5008 yüksek oturmapozisyonu, ayarlanabilir koltuk ve direksiyonla en ideal pozisyonurahatça bulmanızı sağlıyor ve mükemmel görüş açısıyla sürüşünüzebaşlayabiliyorsunuz. Otomobilin kokpiti için söylenecek kelime şık.Kalite algısını yukarıya taşıyan malzeme ve konumlandırma oldukçaergonomik. Her şey uzakmış gibi görünüyor ancak her tuşa rahatlıklaerişebiliyorsunuz. Yani otomobilin içi de dışı gibi dinamik vezarif görünüyor. Otomobilin her köşesinde eşyalarınız için bir alanbulunuyor kapı içlerinden zemine kadar kalabalık ailenizineşyalarını toparlayacak birçok göz var. 7 kişilik oturma düzenindebagaj çok işlevsel olmasa da 5 kişilik düzende 679 litrelik biralanınız var. Yolcu değil de eşya taşımak istediğinizde 2.76 cmboyunda bir eşyayı sığdırabildiğiniz gibi toplam hacim 2506 litreoluyor. 7 kişilik düzende en arka sıra yetişkinler için uzunyolculukta konforlu olmasa da çocuklar için bir sıkıntı yok. 2.sırakoltukları hareket ettirerek biraz daha fazla alan verebiliyorsunuzbu durumda dahi ikinci sıra yolcuları için yeterince alankalıyor.

Bir aile otomobilinde en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri deiyi bir multiedya sistemidir. 5008 WIP Sound MP3 player güçlü müziksisteminin yanında WIP Connect Bluetooth telefon kiti audiostreaming (bluetooth bağlantısı üzerinden müzik çalma) imkanısunuyor.

USB ve AUX girişleri ile mp3 player veya Ipod bağlantısıyapılabiliyor. 7” ekran ile birlikte sunulan geri görüş kamerası venavigasyon sistemi de sürüş kolaylığı ve konfor sağlıyor.

Çocuk koltukları için 2.sıra koltuklarda 3 adet isofixbağlantısı bulunuyor. Hava yastıkları ise 3.sıra dahil tümyolcuların güvenliği için düşünülmüş ve toplamda 6 adetbulunuyor.

Test otomobilim oldukça düşük karbon salınımı ve yakıttüketimiyle ön planda olan BLUEHDI motora ve oldukça sarsıntısızgeçişleri olan EAT6 şanzımana sahip. Bu ikiliyle sürüş keyfini tamanlamıyla çıkarabildiğim otomobil eskiye oranla büyük bir değişimesahip.

1.6 litrelik dizel motor 120 hp güç ve 300 Nm tork üretiyor.Yeni motor ve şanzıman iyileştirilen sürüş keyfinin yanında dahaekonomik bir sürüş yapmanızı sağlıyor sakin kullanımla 5 litrelikyakıt tüketimi gösteren otomobil dilediğinizde ise performansbeklentinize de cevap verebiliyor. Özellikle büyük cüssenin virajlıve yokuşlarda çekiş problemi yaşamadan seri bir şekilde yolatutunarak ilerlemesine hayran kalmamak mümkün değil. Bu otomobile112.000 TL den başlayan fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Yorumlar2 yorum