YAZARLAR

PEUGEOT 2008 1.6 Dizel test sürüşü

Dışarıdaki enerji dolu tasarım iç kısımda biraz daha sade. Benim en sevdiğim kısmı küçük direksiyonu.

Peugeot’un kendisine has yenilikçi tarzının iyi bir örneği olan2008 markanın Fransa’da Mulhouse fabrikasında üretiliyor. BuCrossover için ilk söylenecek şey bence çok şık olduğu. Hareketlive yüksek tasarımı otomobilin şehirli havasından sıyrılıp arazikoşullarına adapte olabileceğinin sinyallerini de veriyor. Tümversiyonlarda standart olarak sunulan tavan rayları en sevdiğimdetay. Raylarla birlikte arka koltuk hizasından başlayan dalgahareketiyle otomobilin arka kısmı hafifçe yükseliyor. Bu hareketşıklığı artırırken aynı zamanda arkada oturan yolcular içinde dahafazla baş mesafesi demek. Ledli pençe şeklindeki arka farlar alçakyükleme eşiğinin geniş bagaj kapısını sarmış. Bu haliyle öndeolduğu kadar arka kısımda da hareketli bir görüntüsü var.

Dışarıdaki enerji dolu tasarım iç kısımda biraz daha sade. Benimen sevdiğim kısmı küçük direksiyonu. Ön panelde radyo, bluetooth,usb ve audio streming modunda müzik dosyalarının çalınabildiği venavigasyonu rahatlıkla kontrol edebileceğiniz 7” SMEG dokunmatikekran bulunuyor tepkiler beklenenden yavaş da olsa kullanımı çokkolay. Uçak tipi el freni yine bu otomobile çok yakıştırdığımdetaylardan biri. Yeterli derecede saklama gözü bulunuyor.Panoramik cam tavan ferahlık hissini en üst noktaya taşıyorotomobilde. Bagaj hacmi 360 litre. Düşük bir yükleme yüksekliğinesahip olan bagajın kullanımı pratik. Arka koltuklar katlandığındatam düz bir zemin elde etmek mümkün. Bu durumda bagaj hacmi 1194litreye kadar yükseliyor.

Şehirdeki konfor iddiasını arazide de koruyor, bu güveni Gripkontrol sistemi ile veriyor. Grip Control yani takviyeli çekişistemi ile otomobili birçok farklı zeminde daha güvenlikullanabilirsiniz. Hafif arazi koşullarında kar, çamur veya kayganzeminlerde bu sistemi devreye sokarak otomobilin kabiliyetlerinizemine adapte etme şansınız bulunuyor.

Test otomobilimde 1.6 litrelik dizel motor var.6 ileri ETGşanzımanın eşlik ettiği motor 110 kw güç üretiyor. Motor güçlüancak şanzıman performanslı sürüşlerde oldukça yetersiz. Vitesgeçişlerinin sarsıntılı olması konforu etkiliyor. Ancak şanzımandışında virajlardaki dengesi, sınıfına göre konforu ve kullanımkolaylığı otomobili seçenekler arasında göz atmaya değerkılıyor.

Yorumlar