HABER /  GÜNCEL

Pazartesi günü tatil mi 1 Mayıs öncesi 30 Nisan kararı

Pazartesi günü okullar tatil mi, 30 Nisan tatil mi olacak soruları 1 Mayıs İşçi Bayramı'na sayılı günler kala merak konusu oldu. 1 Mayıs işçilerin bayramı ülkemizdeki resmi tatillerdendir. 1 Mayıs'ta okullar, bankalar, noterler, PTT şubeleri kapalı olur. Peki pazartesi günü tatil olur mu, 1 Mayıs tatili 4 güne çıkar mı? MEB 30 Nisan pazartesi günü resmi tatil açıklaması haberimizde olacak.

Abone ol

Pazartesi günü tatil mi, 30 Nisan okullar tatil mi, memurlar 30 Nisan'da idari izinli mi sayılacak soruları merak konusu oldu. Bilindiği üzere 1 Mayıs ülkemizdeki resmi tatillerden biri ve ülkemizde resmi tatillerde okullar, üniversiteler, bankalar, noterler ve PTT şubeleri kapalı olur. 1 Mayıs salı gününe denk geliyor ve o gün okullar tatil, memurlar resmi izinli olacak. Peki pazartesi günü okullar tatil olur mu, 30 Nisan okullar tatil olur mu? Bu konu hakkında resmi kaynaklardan henüz yazılı ya da sözlü bir açıklama yok. Gelişmeleri sizlere buradan aktaracağız.

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ: Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmi tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de resmi tatil olarak kutlanmış ve tatil yapılmıştı. Vatandaşlar şimdi ise 1 Mayıs'ın 2018 yılında tatil olup olmadığını merakla araştırıyor. Bu yıl da her yıl olduğu gibi 1 Mayıs 2018 tarihinde resmi tatil uygulaması geçerli olacak ve 1 Mayıs Salı günü okullar tatil olacak, kamu işçileri resmi tatil yapacak. Aynı zamanda özel sektörde de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda şirketin isteğine göre tatil yapılmaktadır.

1 MAYIS NEDEN KUTLANIYOR ÖNEMİ NE: İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'den Boeing-THY açıklaması
Ermenistan'da göstericiler yeniden sokakta
26 Nisan 2018 Süper Loto sonuçları
Seçim Takvimi Resmi Gazetede yayımlandı
Sokak ortasında polisle tekme tokat kavga ettiler
1000 lira yardım parasından kimler yararlanacak?
Yorumlar