YAZARLAR

Payitaht Abdulhamid, Tayyip Erdoğan, İngiliz-Yahudi Medeniyeti ve "Evet"

Kendi fikirlerinden emin olamayıp çöl aşan yatırımlarla dünyayı ürküten Sultan Abdulhamid’in varlığından ve bu dizinin yayımlanmasından rahatsız olan İngiliz-Yahudi medeniyetinin hayranlarının neler yaptığı dizide net bir şekilde gösteriliyor.

Mustafa Sabri Beşermsbeser@internethaber.com

2008 yılında bir Kültür organizasyonu için Hollanda’ya gitmiş veprogram dahilinde Hollanda Kültür Bakanlığı yetkilileri ile görüşmefırsatını bulmuştuk.

Kültür adamı olarak muhatap alınmak her ne kadar onur vericiolsa da sorulan sorulara verilen cevaplar mahcubiyet yaşamamızasebebiyet vermişti!

“Hollanda nüfusu 16,5 milyon ve bir Hollandalı yıldaortalama 16 kitap okuyor.

Muzdarip olduğumuz için kendimizce farklı kültüretkinlikleri ile insanlarımızı daha fazla kitap okumaları adınateşvik etmeye çalışıyoruz.

Sizin nüfusunuz 75 milyon. Yıllık ortalama kitap okumaoranınızı biliyor musunuz?”

Soranın aynı zamanda cevabı vermesi mahcubiyete yetti!

“Bir Türkiyeli ortalama altı yılda bir kitap okuyorbiliyor muydunuz?”

10 yıl önceki bir anımdan bahsediyorum lakin günümüz zamanındada çok fazla bir şey değiştiği kanaatinde değilim.

Uzun yıllardır farklı algı algoritmaları ile üzerimizdeoluşturmuş oldukları rehavetin muhatabı olarak “uyuyanmillet” modundayız!

Okumayı sevmeyen ve bilgiden uzak kalan ya da tutulan bir millethaline dönüştürülmüşüz.

Aslını öğrenememiş, bilgiden yoksun, sadece gösterilenile hareket eden bir milletiz!

Söylenen ve gösterilene inanarak standartlarımızı oluşturmuşuzve hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz.

Hal böyle olunca hem yakın tarihimizi hem de uluslararasımuvazenelerin hangi noktayı işaret ettiğini ve mealini bilmedenyaşıyoruz!

Fikir inşası için gerekli olan işaret levhaları özelliğitaşıyan bütün yönlendirmeler zevklerimize görebelirleniyor!

Okumayı bir yaşam biçimi olarak ele almanın devamında fikrianlamda da söz sahibi olabilmemizin en anlamlı formülü bilgi veöğrenmekten geçer.

Kıymetli şahsiyetlerin; onların fikirlerinin,yaşamlarının, duruşlarının anlatıldığı ve bu duruşu kazanmanınyollarının öğütlendiği tarih okumalarına mesafeli duran birmilletin bireylerine en akıllı alternatifin sinema ya da dizidünyası olduğu aşikar.

Okumayan bir millete doğruları en iyi ekranlardangösterebiliyorsunuz artık.

Yayımlanan programın izleyeni yanıltmaması gerekiyor kigeçmişini ve anını mukayese edebilsin.

TRT 1’de doğruların araştırılarak yansıtıldığıtarihin gerçeklerinin net ve hassas bir şekilde gösterildiği yenibir dizi başlamış oldu; “Payitaht Abdulhamid”

Kendi fikirlerinden emin olamayıp çölaşan yatırımlarla dünyayı ürküten SultanAbdulhamid’in varlığından ve bu dizinin yayımlanmasındanrahatsız olan İngiliz-Yahudi medeniyetininhayranlarının neler yaptığı dizide net bir şekildegösteriliyor.

Tarihi yaşayan bir millet olarak günümüzİngiliz-Yahudi medeniyetinin hayranlarının gayr-iahlaki ve kirli hamlelerine asil bir duruş ile 16 Nisanda karşıdurmak için elimizdeki fırsatı değerlendirelim.

Sultan Abdulhamid döneminin paradigmalarınıgünümüz siyaset ve uluslararası mukayese açısından değerlendirmekbizleri millet olarak doğru sonuca ulaştıracaktır.

Bir dönemin zihin dünyasını etkilemiş ve çığır açmış, ölüfikirlere feraseti ile renk vermiş bir Sultan’danbahsediyoruz.

Ekranlara yetmeyecek kadar zengin bir tarih dokusunun mimarıolan Ulu Hakan’ın vermiş olduğu mücadele nasılİngiliz-Yahudi medeniyetinin kirli siyasetinekarşı ise günümüzde de Erdoğan’ın vermiş olduğuçaba aynısı.

O gün Ulu Hakan’ın yanında yer almayanlarsonrasında hayıflanmaktan başka yapabilecekleri bir şeyinkalmadığını gördüler.

O halde günümüzü düşünmeye davet ediyorum!

Bu dizinin seyredilmesini salık veriyorum.

Referandum öncesi dizinin yayımlanan ilk bölümünün herbir karesinin bütüncül olarak ihatası adına birkaç kezseyredilmesini salık veriyorum.

İngiliz-Yahudi medeniyetinin oyunlarınıniçimize kadar girdiğini ve bizi kendi istedikleri zeminde inşaetmek için uğraşlarının tekerrürünü yaşadığımızı müşahedeedeceksiniz.

Dizinin ilk bölümü bile 16 Nisanda “evet” demegerekliliğinin ispatlarını bize gösteriyor.

Yapacağımız “evet” tercihi ile birlikte tarihinözneleri olarak gelecek nesillerimize berrak bir zemin veyarınların yolunu açmış olacağız.

Yorumlar17 yorum