BIST 1.092
DOLAR 7,05
EURO 8,38
ALTIN 462,64
HABER /  GÜNCEL

Parkinsonu beynine takılan pille yendi

Bursa’da yaşayan parkinson hastası Nurettin Yavaş, hastalığın pençesinden beynine takılan pille kurtuldu.<br/> Edinilen bilgiye göre, Uluda...

Abone ol

Bursa’da yaşayan parkinson hastası Nurettin Yavaş, hastalığın pençesinden beynine takılan pille kurtuldu.
Edinilen bilgiye göre, Uludağ eteklerindeki Kirazlı köyünde yaşayan 68 yaşındaki Nurettin Yavaş, 8 yıl önce hacca gitmek için müracaatta bulundu. Fakat bir süre sonra parkinson hastası olduğu anlaşılan Yavaş, günden güne ilerleyen hastalığın esiri oldu. Aşırı titremeler yaşayan, yardım almaksızın yemek yiyemeyen, gömleğini ilikleyemeyen Nurettin Yavaş, konuşmakta ve yürümekte de güçlük çekmeye başladı. Son 5 yılında yataklara düşen Yavaş’ın mukaddes topraklara kavuşma arzusu da ilerleyen rahatsızlığı sebebiyle hayal oldu. ‘Artık gidemem’ diye hayıflanan Yavaş’ı yakınları son çare olarak İstanbul’da götürdü.
Medical Park Göztepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın’a muayene olan Yavaş, beyin pili yöntemi ile eski sağlıklı günlerine dönebileceğini öğrenince büyük bir sevinçle ameliyat olmayı kabul etti. 6 saat süren bir operasyon sonunda Nurettin Yavaş’ın beynine pil takıldı. Ameliyatın ardından hızla iyileşen Nurettin Yavaş, tek hayali olan kutsal topraklar için yola çıktı. Yakınlarının dualarla uğurladığı yaşlı adam, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Birlikte yolculuğa çıktığı eşini teselli eden Hüsniye Yavaş ise, “Artık ağlama. Televizyonlar bizi çekiyor” dedi.

YILLARCA HAC ÖZLEMİ ÇEKMİŞ
Yaşadıklarına inanamadığını söyleyen Nurettin Yavaş, yıllardır mücadele ettiği rahatsızlığı için İstanbul’da bıçak altına yattığını ifade ederek, “3 ay tedavi gördüm, pil takıldı. Hacca gitmeyi ise 8-9 yıldır bekliyordum. Rabbim haccı bu sene nasip etti. Önce sağlığıma, sonra hayalime kavuştum. Çok mutluyum” diye konuştu.
Hüsniye Yavaş (64) ise, eşinin ilerleyen parkinson rahatsızlığı sebebiyle beynine pil takıldığını ifade ederek, "Eşim dışarı bile çıkamıyordu. Allah’ıma çok şükür, eski sağlığına kavuştu" dedi.
Yaşlı adamın damadı Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Halil Döner ise, “Parkinson hastasıydı. 8 yıldan beri yürüyemiyor, ihtiyaçlarını göremiyordu. Tedavi edildi. Beynine pil takıldı. O pil sayesinde iyileşti ve bugün onu kutsal topraklara uğurladık. 8 yıl önce hacca gitmek için müracaatta bulunmuştu. O zaman bu kadar hasta değildi. Şimdi çok mutlu. 2-3 yıl önce hayal bile edemiyor, ‘Artık gidemem’ diyordu. Şu an mutluluk gözyaşları döküyor” diye konuştu.
Yavaş’ı sağlığına kavuşturan ameliyatı gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın, "Hastamız ileri derecede parkinson hastasıydı. Yapılan operasyon sonrası hızla iyileşti. Artık yardım almaksızın her istediğini yapabiliyor. Hastalığı çok ilerlediği için sadece konuşmakta küçük güçlük çekiyor. Onun dışında herhangi bir şikayeti kalmadı. Parkinson hastalığı ile mücadelede erken tedavi çok önemi. Erken tedavi olan hastalarımızda başarı oranımız çok daha yüksek" ifadelerini kullandı.

TİTREMELERİ GEÇTİ
Nurettin Yavaş’ın hacca gitme isteğine olumlu yanıt verdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Akakın; parkinson hastalarının iyileşme sürecinde moral motivasyonunun çok önemli olduğuna dikkati çekti. Dr. Akakın, “Parkinson depresyona neden olur. O nedenle hastanın moralinin yüksek olması gereklidir. Nurettin Bey’in hacca gitme isteği iyileşme sürecini hızlandırdı. Hastalarımızın bu tip makul isteklerine her zaman olumlu yaklaşıyoruz” şeklinde konuştu.
Nurettin Bey’in oğlu Hüseyin Yavaş ise, babasının ameliyat öncesi yardım almaksızın yemek yiyemediğini, gömleğini bile ilikleyemediğini, neredeyse hiç hareket edemediğini söyleyerek, “Ameliyat sonrası babam hızla iyileşti. Titremeleri geçti, istediği her şeyi yapıyor. Namazını kılıyor, tarlasına gidiyor. En büyük hayali olan hac vazifesini yapacağı için ise ayrıca mutlu” diye konuştu.
(ÖFA-SO-Y)

ÖNCEKİ HABERLER
Beş araç birbirine girdi: 20 yaralı
Bunu yapanlar yandı! 1134 TL ceza
Bahçeli Yörük Şenliklerinde
Sevgiliye yapılmaması gereken 6 hareket!
Maliye Bakanlığından jet yalanlama
YKS tercih tarihleri 2020 ne zaman başlıyor kaç gün sürecek?
Yorumlar