YAZARLAR

Parayı veren artık 'düdüğü' çalamıyor!

Türkiye'de öğrenci başına harcanan para miktarı yükseliyor diye seviniyoruz ama tabloyu tersten okuyunca ortaya bakın neler çıkıyor!

TÜRKİYE'de öğrenci başına ayrılan para miktarı ortalaması 7 bin449 liraya yükselmiş. Medya Takip ve raporlamaajansı PRNet tarafından yapılan araştırmaya göre, eğitimeyapılan harcama, geçtiğimiz yıl 2015 yılına oranla yüzde 18,9artarak 160 milyar 873 milyon liraya ulaşmış.

Peki bu artışın eğitim kalitemize katkısıne?

Bu sorunun yanıtını vermeden önce rapordaki diğer verilere debir göz atalım. 

Eğitime harcanan kaynaklarda aslan payı yükseköğretimde. Geçenyıl yükseköğretimde öğrenci başına 14 bin 201 lira harcanmış.Öğrenci başına harcanan paraların yüzde 74.2'i ise devlettarafından ödenmiş. Aileleri düşen pay ise yüzde18.8'lerde. 

Rapordaki son veri ise medyada eğitim konusunun nasıl yeraldığı. 2017'nin başından itibaren yazılı ve görsel basındaeğitimle ilgili çıkan haber sayısı 210 binin üzerinde. Haberlerinbüyük bir çoğunluğu ise eğitimde 'sistem' tartışması üzerineyapılmış. Haberlere en çok konu olan eğitim konusu da TEOGolmuş.

Şimdi başta sorduğumuz soruya geri dönelim!

Eğitime ayrılan maddi kaynağın artması sevindirici ve umutverici ama asıl bakılması gereken bu kaynağın yarattığı katkı.

OECD'nin Bir Bakışta Eğitim 2017 (Education at a Glance2017) raporuna göre Türkiye eğitime ayırdığı kaynağı ençok arttıran ülkeler listesinde zirvede. Ancak aynı rapor bizeyüksek maddi kaynak ayırmamıza karşın öğrenci performanslarınındüşüşte olduğunu da gösteriyor. Performans düşüşünün altındakinedenlere bakınca da karşımıza 'sınav odaklı, ezberci ve süreklideğişen sistem' sorunu çıkıyor. 

Yukarıda verdiğimiz araştırma sonuçları da bunu kanıtlarnitelikte. Bir yıl boyunca yayınlanan eğitim haberlerinin büyük birçoğunluğu 'sistem' tartışması ve kaldırılan TEOG. 

SINAV BİR AMAÇ DEĞİL SADECE ARAÇ OLMALIAMA...

Oysa ki sistem ve sınav tartışmasılarına harcadığımız eforu'öğrenme' odaklı eğitim sistemine geçiş için harcayabilseksorunlarımız azalır ve öğrencilerimizin gösterdiği performans dayükselir.

Eğitim sisteminde kalıcı ve verimli öğrenme için sınavlar sadecebir araç olarak kullanılmalı. Ancak TEOG örneğinde de olduğu gibisınavlar bizim eğitim sisteminde 'amaç' halinedönüşmüş durumda. Başarı da sınavlardan alınan notlar, testlerdekinet sayılarıyla özdeşleşir bir hale gelmiş durumda. Bu nedenle TEOGkaldırıldığında bir çok veli 'çocuğum artık ders çalışmayıbıraktı' diye isyan etmeye başladı. Amaç olarak hedefekonulan 'sınav' kaldırılınca öğrenme de durdu.Ancak tam tersi olmalıydı. Çocuklar öğrenmenin büyüsünekapılmalıydı, sınavlar ise sadece kendilerini denedikleri bir araçolarak kalmalıydı. 

Bir diğer sorunlu nokta ise eğitime harcanan paranın çoğununyüksek öğretime ayrılmasında. Kalkınma için eğitim reformu kararıalan ülkelere baktığımızda sürdürülebilir başarılı reformuntemelinde okul öncesi eğitime yapılan yatırımlar var. Çünkü uzunvadeli başarı istiyorsanız çocukların erken yaşta doğru sistemleeğitilmeniz şart. Kalkınmayı yüksek öğretimle sağlamayı hedeflemekparaları çöpe atmakla eş değer ne yazık ki! 

Sonuç olarak para veren bu işte 'düdüğü'çalmıyor!

facebook.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem

Yorumlar1 yorum