GÜNCEL

Pakistan’da kadınlara özel pembe taksi

Pakistan’da kadın sürücülerin kullanacağı ve yalnız kadın müşterilere hizmet verecek 'pembe taksi' uygulaması başlatıldı.

Karaçi'de bugün trafiğe çıkan pembe taksiler, yalnızca kadın müşterileri taşıyacak. Pembe taksilerin kadın sürücüleri, siyah ceket giyip pembe başörtüsü takacak.

Pakistan’da kadın sürücülerin kullanacağı ve yalnız kadın müşterilere hizmet verecek "pembe taksi" uygulaması başlatıldı. Yaklaşık 20 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olan Karaçi’de başlatılan pembe taksi uygulaması, kadınlara yönelik şiddet olaylarını ve cinsel tacizi engellemeyi hedefliyor.

Pembeye boyanan araçlar, trafikte kolayca seçilebiliyor.

Karaçili kadınların sokakta durdurup binebildikleri pembe taksilere telefon, mobil uygulama veya kısa mesaj yoluyla da ulaşılabiliyor.

Siyah ceket giyen ve pembe başörtüsü takan kadın sürücüler arasında ev hanımları, genç kızlar ve öğrenciler de bulunuyor.

Pembe taksi sürücülerinden Ayşe Sıddık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uygulamanın, kadınların erkeklerin sürdüğü taksilere binerken iki kez düşündüğü Karaçi'de büyük bir eksikliği giderdiğini belirtti.

Pembe taksiyi görenlerin önce şaşırdığını söyleyen Sıddık, "Pakistan’da kadınların ticari taksi kullanması, alışılmadık bir şey.” dedi.

Öte yandan Pakistanlı kadın hakları savunucuları ise yoksul kesimin pahalı olan pembe taksileri kullanamayacağına vurgu yaparak, dolayısıyla hem girişimcilerin mağduriyetten rant sağlayabileceği hem de uygulamanın çok dar bir kesime hitap edeceğinden duydukları endişeyi dile getirdi.

Sitene Ekle
Etiketler
Yorumlar