BIST 1.314
DOLAR 7,88
EURO 9,33
ALTIN 478,60
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Oxford araştırması: Video oyunu oynuyorsanız bir adım öndesiniz

İçinde bulunduğumuz dijital dünya hakkında son yapılan araştırma çarpıcı sonuç verdi. Uzmanlara göre, video oyunu oynayanlar diğerlerine göre daha mutlu...

Abone ol

BBC'nin haberine göre, Oxford İnternet Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmada, uzun süre video oyunu oynayan bireylerin daha mutlu olduğu gözlendi. 18 yaş üstü 3 bin 274 oyuncunun katıldığı çalışmada, 2 şirketin 2 oyununa odaklanıldı.

Şirketler, çalışma için kullanıcıların ne kadar süre oynadığına ve performanslarına dair veri paylaşımında bulundu. Toplanan veri, oyuncuların mutluluklarını değerlendiren anket sorularının cevaplarıyla karşılaştırıldı.

Günde 4 saat video oyunu oynuyorsanız...

Çalışmayı yöneten Profesör Andrew Przybylski, bulguların şaşırtıcı olduğunu belirterek, günde 4 saat video oyunu oynayan kişinin oynamayandan çok daha mutlu hissettiğini söyledi.

40 yıl öncesi...

Przybylski, 40 yıl önce yapılan çalışmalarda, kişilerin uzun süre video oyunu oynayınca daha mutsuz olduğunun ortaya koyulduğunu da hatırlattı.

Bu çalışmanın bulgularının farklı olması, 2 oyunun da bireyler tarafından kontrol edilebilir olması ve diğer kişilerin kontrol ettiği karakterlerle etkileşime geçebilme özelliğinin bulunmasıyla ilişkilendirildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Maskesini takmadı kendisine ceza kesen polisle tartıştı
Emir Özden dizileri hangisi Emir Özden kimdir yaşı kaç?
Hatay'da aile faciası: 16 yaşındaki şahıs babasını bıçaklayarak öldürdü
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen koronaya yakalandı
Caner Cindoruk kimdir yaşı kaç Sadakatsiz Volkan dizileri hangisi
Öğretmenler Günü şiirleri kısa 2 kıtalık-4 kıtalık duygusal şiirler
Yorumlar