BIST 2.389
DOLAR 15,95
EURO 16,76
ALTIN 929,77
HABER /  GÜNCEL  /  OTOMOBİL

Otomobiliniz internette satışta olabilir!

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, bazı dolandırıcıların sokakta herhangi bir aracın fotoğrafını çekerek internette satışa sunduğunu, kapora alarak kayıplara karıştığını söyledi

Abone ol

İkinci el oto satışlarının durgun olduğunu dile getiren Yanık, internet üzerinde yapılan satışların sektörü olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti. Sanal ortamda yapılan ikinci el oto fiyatlarındaki dengesizliğin galericileri mağdur ettiğini ifade eden Yanık, internet ortamında yapılan satışların hükümet tarafından düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Bin bir güçlükle para biriktirerek otomobil almayı hayal eden vatandaşların dolandırıcılar tarafından dolandırıldığını kaydeden Yanık, dolandırıcıların yolda gördükleri herhangi bir aracın fotoğrafını çekerek internette satışa sunduğunu söyledi. Aracı almak isteyenlerden kaparo adı altında para talep eden dolandırıcıların dana sonra ortalıktan kaybolduğunu ifade eden Yanık, 'Aracı almak isteyenlerden hesap numarası vererek para yatırmalarını talep eden dolandırıcılar var. Bu internet tokatçılıklarına dikkat edilmeli. Dolandırıcılar, parayı aldıktan sonra telefonu iptal edip, ortadan kayboluyor. Bu yüzden internetteki araç satışlarına kanuni düzenleme getirilmesi lazım" dedi.

SEKTÖRÜ LEKELİYORLAR

Yanık, internet üzerinden kendilerini galerici olarak tanıtan dolandırıcıların sektörü lekelediğini savundu. İkinci el araç almak için interneti tercih eden vatandaşları ikaz eden Yanık, kaparo aldıktan sonra kayıplara karışan sahte galericilere karşı vatandaşların uyanık olmasını istedi. İnternet satışlarının araç fiyatlarını alt üst ettiğini, sıfır oto satan bayilerin ikinci el satışlara yönelmesinin oto galericilerin satışlarını etkilediğini ifade eden Yanık, 'Sektörde durgunluk sürüyor. Bu sezondan ciddi bir beklentimiz yok. Türkiye'nin alım gücü serbest piyasada düştü. Ticarette çek ve senetlerin artık itibarı kalmadığını düşünüyoruz. Piyasadaki nakit akışının duruşu sektörü zor durumda bıraktı' diye konuştu.

İkinci el oto satışı yapan iş yerlerinin şehir merkezinin dışına çıkarıldığını söyleyen Yanık, bazı otomobil firmalarının ise şehrin merkezinde sıfır ve ikinci el araç satışı yaptığını belirtti. Yanık, 'Çifte standart söz konusu. Şehrin göbeğinde oto bayileri sıfır marka araç satıyor. Biz ise şehrin dışına gönderiliyoruz. Vatandaştan ne kadar uzaklaşırsak o kadar işimiz düşer. Sanal ortamda insanlar araçları görmeden peşinden koşuyor ama çoğunun umduğu karşısına çıkmıyor. İnternette biçilen araç fiyatları hayaldir. Mesela bir araç 5 bin TL ise, başka internet sitesinde aynı model araç 10 bin TL'ye satılıyor. Oradaki dengesizlikler ikinci el araç sektörünü olumsuz etkiliyor' şeklinde konuştu.

Galericiler olarak birçok sıkıntılarının olduğunu dile getiren Yanık, valilik ve belediye yetkililerinden yardım istedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Atatürk Havalimanı kapanacak
Atatürk Havalimanı kapanacak
Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek asılacak!
Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek asılacak!
Seçime iki gün kala adaylar oy avında
Seçime iki gün kala adaylar oy avında
Avrupa'da borç krizi ne zaman bitecek?
Avrupa'da borç krizi ne zaman bitecek?
Beckham modayı futbola tercih ediyor
Beckham modayı futbola tercih ediyor
ABD'de Obama mı Romney mi önde?
ABD'de Obama mı Romney mi önde?
Bu felaketin kötüsünü yaşayacağız!
Bu felaketin kötüsünü yaşayacağız!
PKK kimleri açık açık tehdit etti?
PKK kimleri açık açık tehdit etti?
Ünlü işadamının oğlu hayatını kaybetti!
Ünlü işadamının oğlu hayatını kaybetti!
Tecavüze uğrayan kadın ne yapmalı?
Tecavüze uğrayan kadın ne yapmalı?