BIST 7.748
DOLAR 28,99
EURO 31,20
ALTIN 1.851,03
HABER /  GÜNCEL  /  OTOMOBİL

Otomobil içinde sinema keyfi

Yenilenen oto multimedya sistemleri, sinema keyfi yaşatıyor. Nasıl mı?

Abone ol

Her yıl yenilenen oto multimedya sistemleri, araç içinde sinema ve konser keyfi yaşatabiliyor.

Otomobil modifiye sektörünün en önemli bölümlerinden birisini de, ses ve görüntülü birimleri bulunan 'oto multimedya sistemleri' oluşturuyor.

En fazla gençlerin ilgi gösterdiği bu sistemlerin maliyeti, bin 500 YTL'den başlayıp, 40 bin YTL gibi yüksek rakamlara kadar ulaşabilirken, kurulduğu otomobiller ise adeta birer sinema ve konser salonuna dönüşüyor.

Söz konusu sistemlerin ana parçasını, teyp ya da DVD video oynatıcı özelliği bulunan cihaz oluşturuyor. Bu cihazlarda en çok tercih edilen markalar arasında Pioneer, Kenwood, JVC, Sony, Kicker ve JBL yer alırken, yalnızca müzik çalanların fiyatları 250-800, ''double'' olarak adlandırılan DVD oynatıcılı ve LCD ekranlı modellerin fiyatları ise bin 500-2 bin YTL arasında değişiyor.

DVD oynatıcıdaki görüntü, arkadaki yolcuların da izlemesi için koltuk başlarına takılan diğer ekranlara da aktarılabilirken, sürücünün gördüğü ana ekrana ise geri vitese atıldığında devreye girerek arkayı gösteren kamera sistemi ve navigasyon sistemi bağlanabiliyor.

Sistemin ikinci ve olmazsa olmaz bölümünü ise hoparlörler oluşturuyor. 50 YTL'den başlayıp 550 YTL'ye kadar çıkan fiyatlarda satılan hoparlörlerde, son yıllarda ''kayık tip'' hoparlörler yerine, kapılara takılan ''midtiz'' hoparlörler tercih ediliyor. Güçlü bir ses çıkışı için ise 150 ile bin YTL fiyatla satılan ve bazen otomobilin bagajını tamamen kaplayan ''subwoofer''lar alınarak, hoparlör seti tamamlanmış oluyor.

Sesin düzgün ve bozulmadan güçlü şekilde çıkmasını sağlayan cihaz ise kısaca ''amfi'' olarak adlandırılıyor. Amfi fiyatları da 150 YTL ile bin 500 YTL arasında değişirken, tüm ekipmanları birbirine bağlayacak ve kalite kaybı yaratmayacak bir kablo ve sigorta seti ise 50-300 YTL arasında temin edilebiliyor.

Bütün bu ekipmanlara ek olarak, sistem yüksek miktarda elektrik çektiği için otomobile ikinci bir akü bağlanabiliyor ve akü şarj dinamosu iki aküyü şarj edecek güçlü bir modelle değiştiriliyor. Ayrıca müzik dinlenirken çekilen yüksek akım nedeniyle otomobilin farlarının kısılmaması için de ''kapasitör'' takılabiliyor.

Yüksek maliyetli ve kapsamlı bir sistemin kurulması için ise otomobilde yapılan modifikasyon, ses yalıtımları ve fiber kaplamalar nedeniyle de otomobil yaklaşık 1 ay montajda kalabiliyor.