YAZARLAR

Otel mutfak ve büfeleri nasıl olmalı?

Mutfak ile ilgili tatilcilere önemli ayrıntılar...

Merhabalar,

Bu hafta sizlerle otellerdeki yeme içme alışkanlıkları,otellerin misafirlerine sundukları yemek büfeleri, yiyecek içecekhizmetleri üzerine paylaşımlarda bulunacağım. Özellikle güneyyörelerinde herşey dahil otel konseptlerinde açık büfe yemekanlayışı, ala carte mutfaklarında çok çeşitli yemek sunumlarıtatilcilerle buluşuyor.

   

 Yemeğinin birleştirici ve buluşturucu gücünde pekitatilciler nelere dikkat etmeli? Tatilleri boyunca yeme içmealışkanlıkları ve talepleri ne doğrultuda oluyor? Yemek büfelerininçeşitliliği mi yoksa lezzetimi daha önemli? Mutfak ekipleri nasılsunumlar yapıyor? gibi bir çok detayı sizler için mutfağa yaklaşık30 yıldır gönlünü vermiş iş ahlakı, adabı ve istikrarıyladikkatleri üstüne çeken deneyimli mutfak şefi Ufuk Beşir’e sordum,onun deneyimlerinde yola çıkarak geldiği noktada otelmisafirlerinin mutfak kültürü ile ilgili talepleri ne doğrultuda,en çok tercih edilen yemek büfeleri nelerdir ve nelere dikkatedilmelidir…

   

İşte mutfağın kalbinden gelen yıllardır tatilcilerefarklı yemek menüleri, renkli sunumlar hazırlayan Emir HotelsMutfak Direktörü Ufuk Beşir’den tüyolar…

Tatilciler bir otel mutfağında nelere dikkatetmeli?

               

1986 yılından bugüne kadar ki deneyimlerimiz vetecrübelerimizden yola çıkarak farklı ülkelerden otelimize gelenyerli yabancı misafirlerimizin büfelerde nelere dikkat ettiğini,beklentilerinin neler olduğunu fazlasıyla fark eder durumageldik.

  

Bu beklentileri ele alacak olursak ;

1-BÜFELERDE İLK İZLENİMLERÖNEMLİDİR;İlk defa otelimizde konaklayacak olanmisafirlerimiz büfelere geldikleri zaman  dikkatlerini çekenen önemli kriterlerden biriside yemek yenilecek ortamın ve sunumyapılan büfelerin temiz ve hijyenik olmasıdır.

  

2-FARKLI KÜLTÜRLERİN YİYECEKLERİNİNSUNULMASI;Misafirlerimiz üzerinde olumlu izlenimlerbırakarak gelecek yıllarda da otelimizi tercih etmelerindeki enönemli etkenler arasında yer alan kendi ülkelerine ait mutfakkültürlerinin dışında , farklı kültürlerinde yiyeceklerininsunulması son derece önemlidir.

  

3-BÜFELERDEKİ YİYECEKLERİNÇEŞİTLİLİĞİ;Yabancı misafirler genel olarak Türk mutfağıgibi farklı mutfak tatlarını denemek isterler.Bu nedenle büfelerdesunulan yiyeceklerin standartlaşmamasına önem verilmelidir.Her gün, her öğün farklı yemekler farklı aksiyonlaryapılmalıdır.

  

4-BÜFELERDEKİ YİYECEKLERİNTAZELİĞİ; Büfelerde sunulan yemeklerin tazeliğini, ısısını,kalitesini ön plana çıkarmak için büyük sunum tabakları veekipmanları yerine , küçük sürekli yenilenen tabak ve ekipmanlarçıkarmak her zaman ilgi çekmektedir.

   

5-BÜFELERDEKİ YEMEKLERİN LEZZETİ;Mevsimsel yiyecekler çıkarılmaya özen gösterilmelidir.Yiyeceklerinhazırlanmasında mutlaka misafirlerin yaş ortalaması göz önündebulundurulmalıdır.Yiyeceklerin sunumundan daha çok lezzeti önplanda olması gerektiği unutulmamalıdır.

   

6-BÜFELERDEKİ YEMEKLERİN SUNUMU;Misafirlerimiz büfelerde yemek seçimi yaparken sunumu yapılan heryemeğin yakınında o yemekle ilgili isimliğin bulunmasıgerekmektedir.Dünya mutfağından farklı lezzetlerin sunulmasımisafir memnuniyetini arttıracak.Yemekler hem içerik olarak hemçeşitlilik olarak göze hoş hitap etmeli , çok fazla dekorlarlasüslenip , büfelerin karışık görünümüne neden olmamalıdır.Yine gözdolgunluğu sağlamak için çok fazla tercih edilmeyen yiyeceklersunulmamalıdır.Show alanlarında yapılan canlı aksiyonlar her zamanilgi ve merak uyandırdığı gibi , farklı lezzetlerin tadılması daiyi bir izlenim bırakabilir.Örneğin; Çeşitli makarna vegarnitürlerden bir köşe oluşturulup , misafirlerimizin damakzevkine göre tercih ettikleri lezzeti sunmakönemlidir.

7-DİYABETİK YİYECEK BÜFESİNİN OLMASI;Diyabetik hastalarında otellerde konakladığı unutulmayıpdiyabetik hastalara hitap eden yemeklerdesunulmalıdır.

Yorumlar1 yorum