BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  GÜNCEL

Osman Öcalan tutuklandı mı?

Osman Öcalan kayıplara karıştı. İran'ın, terörist başının kardeşi Osman Öcalan'ı yakalattığı iddia edildi...

Abone ol

Kurucuları arasında yer aldığı PKK'dan ayrılarak, ayrı örgüt kuran, buradan da görüş ayrılığı nedeniyle ayrılan bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın İran'da tutuklandığı öne sürüldü.

Terör örgütü PKK'ya dönmek için zemin aradığı ileri sürülen Osman Öcalan, eşi ve 2 çocuğundan 1 haftadan bu yana haber alınamadığı, kalp tedavisi görmek için gittiği İran'da tutuklandığı öne sürüldü. Bazı internet siteleri Osman Öcalan’ın Ürdün'e de gitmiş olabileceğini yazarken, aramalara rağmen cep telefonuna yanıt vermediği belirtildi.

Terör örgütünden ayrıldıktan sonra Nizamettin Taş ile birlikte kurdukları Kürdistan Yurtsever Demokrat Partisi adlı örgütten de ayrılan Osman Öcalan'ın PKK'ya dönmek istediği, bunu ablası Hava Keser aracılığı ile İmralı'da tutulan terörist başı ağabeyi Abdullah Öcalan'a ilettiği iddia edildi. Öcalan'ın bunun üzerine PKK'dan ayrıldıktan sonra evlenen ve 2 çocuk babası olduktan sonra Kuzey Irak’ta yaşayan Osman Öcalan'ın durumunu örgütteki diğer elebaşıların incelemesini istediği belirtildi. Abdullah Öcalan'ın Avukatlarına, “Ferhat' (Osman Öcalan'ın kod adı) dönmek istiyormuş. Mahmur'a ya da Kandil'e. Arkadaşlara söyleyin Hava ile görüşüp durumunu incelesinler'' dediği ileri sürüldü.

Türkiye’nin Irak’tan iadesini istediği ve aralarında, Osman Öcalan, Nizamettin Taş, Hıdır Yalçın, Hıdır Sarıkaya, Süleyman Kaydu gibi geçmişte örüttte üst düzey yönelicilik yapmış 22 kişi için Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dışilişkiler Genel müdürlüğünün talebi doğrultusunda Diyarbakır Cumhuriylet Başsavcılığı adı geçenler hakkında çıkarılan iade talepnamelerini yeniden incelemeye almıştı.