Orucu bozan şeyler! Bunu yapan 61 gün kefaret orucu tutar

Diyanet İşleri Başkanlığı orucu bozan ve bozmayan şeyleri listeledi. Diş fırçalamak, göze damla damlatmak, kulak damlası, kan aldırmak gibi şeyler orucu bozmaz. Kefaret orucu gerektiren haller ise bakın neler;

Diyanet fetvalarına göre orucu bozan ve bozmayan durumlar ince çizgilerle birbirinden ayrılıyor. Orucu bozan şeylerde ise çok önemli bir nokta var. Mesela adet gören kadının orucu bozulunca ramazan sonrasında tutmadığı gün kadar oruç tutmakla yükümlü oluyor. Ancak bazı durumlar vak ki onlar kefaret orucu gerektiriyor. Kefaret orucu ise 1 gün için 61 gün oruç tutmak anlamına geliyor. İşte Diyanet fetvalarına göre orucu bozan ve bozmayan durumlar ile kefaret orucu gerektiren haller;

KEFARET ORUCU GEREKTİREN HALLER : Oruç kefareti , Ramazan orucunun, mazeretsiz olarak bozulması sebebi ile bir ceza olarak, Ramazan dışında 1 güne karşılık 61 gün oruç tutmaktır. Ramazan'da meşru bir mazeret bulunmaksızın orucu bozup yemek içmek ve cinsel ilişkide bulunmak kefaret orucunu gerektirir. Kefaret orucu tutmayan kişi bunun yerine 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün boyunca doyurmalıdır.

Eşinizle elele tutuşup öpüşmek orucu bozar mı: Kişinin nikahlı eşini öpmesi, elele tutuşması ve okşaması ise orucu bozmaz. Bu durumda sınır 'meni' gelmesidir. Bu olmadıkça oruç bozulmaz. Ancak nefsine güvenemeyen kimsenin hanımını öpüp okşaması mekruhtur. Fâhiş olmamak ve kendinden emin bulunmak şartı ile, hanımını öpüp kucaklamakta kerâhet yoktur. Karı ile kocanın çıplak halde birbirlerine sarılmaları, nefislerinden emîn bile olsalar, mekruhtur. Buna fâhiş mübâşeret denir. Erkeğin hanımının dudaklarını emmesi de mekruhtur.

Diş fırçalamak orucu bozar mı: Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası ge- rekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.