Oruçluyken sinirli olmamak için neler yapmalıyız?

Oruçluyken sinirli olmamak için neler yapmalıyız?

Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca yazın orucun neden olduğu sinirli ruh halini engellemek için çeşitli önerilerde bulundu.

Oruçluyken sinirli olmamak için neler yapmalıyız? - Sayfa 1

Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca yazın orucun neden olduğu sinirli ruh halini engellemek için çeşitli önerilerde bulundu. Haziran -Temmuz sıcaklarında, aç-susuz kalmak ve bunaltıcı havaların da etkisiyle, kişide terleme yoluyla oluşan su kaybı, gerginlik ve tahammülsüzlüğü artırabiliyor. Önleminin yolu ise basit, yeme, içme ve uyku düzenine özen göstermek.

Oruçluyken sinirli olmamak için neler yapmalıyız? - Sayfa 2

Yaz aylarında tutulan oruç, fiziksel yorgunluğun yanı sıra, psikolojimiz üzerindeki etkileriyle de dikkat çekiyor. Emsey Hospital’dan Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca yazın orucun neden olduğu sinirli ruh halini engellemek için öncelikle kişinin yeme, içme ve uyku düzenine özen göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Oruçluyken sinirli olmamak için neler yapmalıyız? - Sayfa 3

Şekerleme yapın Kişinin iftar ve sahuru düzenli yapmaya özen göstererek oruç tutmasının, vücudun sistemini sarsmamasının oldukça önem taşıdığına da vurgu yapan Dr. Karaca, “Sahur yapan kişilerde gece uykusunun bölünmesi ve kişinin günlük işlerine aynı saatte başlamak zorunda olması; yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon kaybına ek olarak, sinirliliği de beraberinde getirebilir” dedi. Bu durumu engellemek için, bir takım önlemler alınabiliceğine de vurgu yapan Dr. Karaca; “Önlemler arasında gündüz şekerlemesi, akşam erken yatma, günlük yoğunluğu gözden geçirip orta ve uzun vadede yapılması, işleri zamana yayma, ekip çalışmasını ve yardımlaşmayı ön plana çıkarma yer alır” ifadesini kullandı.

Oruçluyken sinirli olmamak için neler yapmalıyız? - Sayfa 4

Susuzluk gerginlik yapar Dr.Karaca kişinin tahammülsüzlük yaşamasındaki en önemli faktörlerden birinin su kaybı olduğuna işaret eden Karaca, iftar ve sahur arasının kısa olması ve tokluk hissi nedeniyle su tüketiminin azalması, oruçlu geçirilen saatlerin uzun olması nedeniyle su kaybının artışının sinirlilik oluşturabileceğini, bu nedenle, bu dönemde bol sıvı tüketilmesi gerektiğini söyledi.