BIST 1.463
DOLAR 8,37
EURO 10,14
ALTIN 498,71
HABER /  DÜNYA

Operasyona hazırlanan PYD'ye Arap-Türkmen şoku

PYD öncülüğündeki güçler, Suriye'de Azez-Cerablus hattında ilerlemek için operasyon hazırlığı yapıyor. PYD'nin silahlı kolu YPG'nin hedefi Münbiç'i ele geçirmek.

Abone ol

Münbiç'i gele geçirmek için operasyona hazırlanan PYD, işbirliği teklif ettiği Arap ve Türkmen aşiretlerden 'hayır' cevabı aldı.

PYD'nin silahlı kolu YPG öncülüğündeki güçler, Fırat nehrinin batısında DAEŞ kontrolündeki Cerablus'a doğru ilerlemek için uzun süredir planladığı "Münbiç operasyonu"na hazırlanıyor.

MÜNBİÇ CERABLUS'A 40 KM MESAFEDE

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, YPG yakın zamanda "Büyük Münbiç Operasyonu" ismini verdiği saldırılara başlayacak. Münbiç, Türkiye sınırındaki Cerablus'a yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor.

KOALİSYON IŞİD'İN CEPHE HATTINI YOĞUN ŞEKİLDE BOMBALIYOR

Kaynaklar, dün gece boyunca ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Fırat nehri üzerindeki Tişrin Barajı ve çevresini, Halep'in Ebu Kalkal beldesi ile Cerablus ilçesinin güneyinde YPG-IŞİD cephe hatlarını yoğun şekilde bombaladığını bildirdi.

Yerel kaynaklar ayrıca, YPG'nin Fırat'ın doğu kıyısında yer alan Sırrin beldesinde IŞİD'e ait 5 depodaki mühimmata el koyduğunu, bunlar içerisinde tanklara karşı kullanılan condord füzelerinin bulunduğunu söyledi.

YPG'NİN OPERASYON İÇİN DESTEK İSTEDİĞİ ARAP VE TÜRKMEN AŞİRETLERİNDEN RET CEVABI

YPG'nin Münbiç'te Arap ve Türkmen aşiretlerle irtibata geçerek, IŞİD'in Münbiç'ten çıkarılması için iş birliği teklif ettiğini belirten kaynaklar, aşiretlerinse örgüte güvenmediği için buna yanaşmadığını ifade ediyor.

YPG güçleri, koalisyonun hava desteğiyle Ocak 2015'te Türkiye sınırı boyunca Kobani'yi (Ayn el-Arab) ele geçirmiş, Mayıs'ta da Tel Abyad'ı IŞİD'den almıştı. Böylece ülkenin kuzeyinde birbirinden kopuk olan Haseke ve Kobani bölgelerini birleştiren YPG, bir sonraki hedefine yoğunlaşmıştı. YPG'nin sonraki hedefi, Fırat'ın batısında Cerablus-Azez hattında ilerleyerek, Kobani ve Afrin'i birleştirmek.

TIŞRİN BARAJI'NI IŞİD'DEN ALMIŞLARDI

Bu doğrultuda YPG, bir süredir Halep'in kuzeyinde Türkiye sınırında güvenli bölge ilan edilmesi planlanan Azez-Cerablus hattında iki yönlü ilerlemeye çalışıyordu. Örgüt, 27 Aralık 2015'te ABD uçaklarının hava saldırısının ardından Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı'nı IŞİD'den almıştı. Ardından PYD liderliğindeki güçler, nehrin batısında Tişrin Baraji'nin 9 kilometre kuzeybatısındaki Ebu Kalkal bölgesine dayanmıştı.

IŞİD'in şiddetli direnişi nedeniyle PYD'nin nehrin batısında Halep'e bağlı Münbiç ilçesini alabilmesi, hava desteğinin durumuna bağlı kalmıştı. PYD öncülüğündeki güçler bölgede yığınaklarına devam ederken ABD, örgütün daha ileriye gitmemesi konusunda yapılan uyarılar nedeniyle örgüte hava desteğini ertelemişti.

Örgütün hedefine ulaşabilmesi halinde, Suriye'nin kuzeydoğu sınırından başlayarak Türkiye sınırı boyunca ilerleyen hakimiyet kuşağı, Halep-Türkiye bağlantısını da keserek, Reyhanlı ilçesinin karşısına dayanacak.

İngilliz The Times gazetesi, önceki gün ABD'nin "Münbiç cebi" olarak adlandırdığı Türkiye sınırı ile Münbiç arasında kala bölgeye IŞİD'i çıkararak, PYD'ye bağlı güçlerin yerleştirilmesini istediğini yazmıştı.

PYD İKİ YÖNDEN SALDIRIYOR

Bu arada PYD'ye bağlı güçler, son iki gündür Halep'in Azez ilçesinde muhaliflerin cephe hatlarına yönelik saldırılarını da yoğunlaştırdı. Örgüt, bir süredir Azez-Cerablus hattında iki yönlü ilerleme hedefi doğrultusunda kontrolündeki Afrin'den Azez'e saldırılar düzenliyordu. Bunun sonucunda Afrin'in doğusundaki Maranaz ve Minniğ köyleri ile Tel Rıfat ilçesi geçen ay örgütün eline geçmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
AK Parti'de şok istifa! O isim yollarını ayırdı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Teröristler Diyarbakır Bingöl karayolunu kesti!
Mehmet Şimşek'ten faiz çıkışı Erdoğan haklı!
Baykal'la ilgili kaset davasında flaş gelişme!
Tacizle suçlanan öğrenciyi tekme tokat dövdüler
Türkiye'yi ayağa kaldıran PKK çadırı tekrar kuruldu!
Kanser hastası oğlunu öldüren babanın ifadesi şok etti!
Karaman'da çocuk istismarı Kılıçdaroğlu sert çıktı
Beratcan'ın annesi kirli sırları bir bir anlattı! İlişkimiz vardı ve...
Yorumlar 1 yorum