HABER /  GÜNCEL

Okul sütü ihalesi başladı

Türkiye genelini 4 bölüme ayıran ihalede her kısım için birer katılımcı olmak üzere 4 ortak girişim teklif verdi.

İkinci oturumda, firmalardan ikinci teklifleri istenecek.

Okul Sütü Programı ihalesinde Türkiye geneli 4 bölüme ayrılırken, her kısım için birer katılımcı olmak üzere 4 ortak girişim teklif verdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda düzenlenen ihalede, katılım ortakları Gülsan Gıda A.Ş-Mar Tüketim A.Ş- Mamsan Gıda A.Ş-Bakraç Süt ve Süt Ürünleri Ltd. Şti olan Yavuz Blok Bims İnşaat Mal. Nakliyarilet Gıda San. Tic. Ltd. Şti, "İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri" için birim fiyat 57 kuruştan 26 milyon 650 bin 498,20 lira teklif sundu.

Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş-Sütaş Süt Ürünleri A.Ş-Danone Tikveşli Gıda ve İçecek- Tat Konserve A.Ş-Yörükler Dış Tic. A.Ş'den oluşan iş ortaklığı da "Marmara ve Karadeniz bölgeleri" için birim fiyat 48 kuruştan 23 milyon 694 bin 633,60 lira teklifte bulundu.

Dimes Gıda-Pınar Süt Mamulleri A.Ş-Balkan Süt Mama Ltd. Şti iş ortaklığı ise "Doğu Anadolu ve Ege Bölgeleri" için birim fiyat 55 kuruştan 16 milyon 643 bin 561 lira teklif verdi.

Yörükoğlu pilot ortaklığında Güney Süt-Oğuz Gıda-Akbel Süt İş Ortaklığı "Akdeniz bölgesi" için teklifi de birim fiyat 52 kuruştan 9 milyon 6 bin 566,40 lira oldu.

Birincisinin iptal edilmesi üzerine yeniden düzenlenen ihale, Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan'ın komisyon başkanlığında başladı.

Özcan, Okul sütü programı çerçevesinde 12 Nisan tarihinde 7 bölge için yapılan süt alım ihalesinde toplam 4 bölge için teklif alınmaması ve yeterli rekabet oluşmaması nedeniyle iptal edildiğini hatırlattı.

Özcan, yeni ihale için Marmara ve Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Ege ve Doğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz bölgesi olmak üzere 4 kısım belirlendiğini bildirdi. İhale kapsamında Türkiye genelinde 32 bin 574 okulda 7 milyon 185 bin 21 öğrenciye süt dağıtımı için alım yapılacağını anlatan Özcan, pazarlık usulüyle düzenlenen ihale için Bakanlığa kayıtlı ve UHT süt üretimi izni alan 33 firmaya davetiye gönderildiğini, bunlardan 4 birleşmiş firmanın (ortaklığın) müracaat ettiğini belirtti.

İhalede katılımcı 4 ortaklığın teklif dosyalarının incelenmesinin ardından firmaların teklifleri açıklandı.

Komisyon Başkanı Özcan, 4 bölgenin tümüne de teklif gelmesinin kendilerini memnun ettiğini belirtirken, ilk oturumun kapalı devam edecek bölümünde tekliflerin değerlendirileceğini belirtti.

Özcan, ikinci oturumda da firmalardan ikinci tekliflerinin isteneceğini kaydetti.

ÖNCEKİ HABERLER
Mısır'da 'futbol savaşı' sanıkları yargılanıyor
Kan grubu A olanlar dikkat!
KPSS'ye başvuracaklar aman dikkat!
Çevik Bir işte burada yanıldı!
Silaha hangi ülke ne kadar harcadı?
Hızlı tren bilet zammı 2020 yeni YHT bilet fiyat listesi
Yorumlar