BIST 1.334
DOLAR 8,31
EURO 10,00
ALTIN 477,68
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Öğretmenlerin velilerden 9 isteği

Eğitimde hem çocuğunuzun hem de öğretmeninin işini kolaylaştıracak 9 önemli ipucu.

Abone ol

Çocuk yetiştirmek zaman alan bir süreç.

Eğitimleri de sadece öğretmenlerin görevi değil. Aileler çocuklarının okul hayatında ve kişisel gelişimlerinde çok önemli bir role sahip. İşte eğitimde hem çocuğunuzun hem de öğretmeninin işini kolaylaştıracak 9 önemli ipucu.

Ona kitap okuyun

Çocuğunuza kitap okumak başlı başına çok önemli bir aktivite. Onların sözcük dağarcığını geliştirmek ve kelimeleri nasıl daha doğru telaffuz edileceğini öğretmek istiyorsanız mutlaka bunu yapmalısınız. Haftada en az 3 kere kitap okursanız, gelişimine siz de şaşıracaksınız.

Öğretmenini tanıyın

Belki çocuğunuzun öğretmeninin sadece ilk adını adını biliyor olabilirsiniz. Onlarla daha yakın olun. Telefon numaralarını, mail adreslerini alın. Bu sayede herhangi bir zorlukla karşılaşıldığında öğretmen sizinle daha rahat konuşabilir.

Çocuğunuzu okul dışında yeni arkadaşlıklar için cesaretlendirin

Takım halinde çalışmaya imkân tanımasıyla sınıf ortamında öğrenmek en iyi yol. Ancak okul sadece diğer insanlarla tanışmak için yeterli değil. Okul dışında çocuğunuza arkadaşlarıyla vakit geçirebileceği aktiviteler yaratın.

Etkinlikleri kaçırmayın

Okul etkinliklerinden haberiniz olsun. Mümkün olduğunca siz de bu etkinliklerin bir parçası haline gelin. Hatta çocuğunuzu teşvik etmek için yarışmalara, spor müsabakalarına katılın.

Eğitimi eve taşıyın

Çocuklar sadece okulda öğrenmezler. Onlarla birlikte kek pişirin, müzeye gidin, bir akvaryum alıp canlıları tanımasını sağlayın. Birlikte eğitsel filmler izleyin. Eğitimi eve getirmenin başarı için çok önemli bir adım olduğunu unutmayın.

Adım adım öğretin

Çocuğunuza ders çalıştırırken, bir öğretmenmiş gibi davranın. Konsantrasyonunu çalışmaya vermesini sağlayın. Yanına oturun ve mutlaka göz kontağı kurun. Yavaş yavaş konuları anlatmaya başlayın.

Eğitim ömür boyu

Çocuklarınıza öğrenmenin hayat boyu sürecek bir macera olduğunu hatırlatın. Okuldan eve döndüğünde öğrenme de bitmiyor. Kitap okumasını sağlayın. Eğitimle eğlenceyi bir araya getirebileceğiniz filmler ve televizyon programları çok işe yarayacaktır.

Çok sabırlı olmayın

Çocuğunuzun ödevi, çalışması varsa ve yapmakta isteksizse çok fazla sabır göstermeyin. Görevlerini zamanında yapmasını sağlayın. Bu zaman zaman zorlu bir süreç olabilir. Ancak sorumluluklarını hatırlaması için gerekli.

Düzenli olmayı öğretin

Oyun oynadıktan sonra çocuğunuzun etrafa saçtığı oyuncakları genellikle siz topluyorsanız, çocuğunuza arkasını toplamayı öğretin. Yatağını nasıl yapacağını, çöpünü nereye atması gerektiğini, tabaklarını nereye taşıyacağını gösterin. Evde öğrendikleri okulda da uygulayacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Fen kitabında olay üreme fotoğrafları
Altına yatırım yapma zamanı geldi mi?
Kobani'de son dakika IŞİD'den ceset şoku!
İtalya'da fareler mahkemeyi 'felce uğrattı'
Salih Müslim'den kritik IŞİD ve Kobani açıklaması
'Paralel yapı' mağdur oldu! Bakın neden!
Çözüm süreci bitti mi HDP'den son dakika kararı
Yırcalı kadınlardan Kılıçdaroğlu'na sevgi seli
Öldükten sonra saç ve tırnaklar uzar mı?
Irak'ta IŞİD'e büyük darbe
Yorumlar 1 yorum