BIST 2.011
DOLAR 13,47
EURO 15,27
ALTIN 793,59
HABER /  SAĞLIK

Obez olduğumu nasıl anlarım erkek ve kadın için bel ölçüsü

Türkiye’de her 3 kişiden 1’i obez ve bu konuda dünya genelinde ilk 10 ülke arasındayız. Peki obez olduğunuzu nasıl anlarsınız? Bu noktada vücut kitle endeksinin hesabı önemli. Eğer vücut kitle endeksi 30’un üzerinde ise kişi obez olarak tanımlanır. Diğer bir tanı yöntemi ise bel-kalça oranıdır. Bunun da erkek ve kadın için obeziteyi göstermesi açısından farklı ölçüleri var.

Abone ol

Değişen dünyada hızını yakalayamadığımız bir diğer mesele de giderek artan obezite. Bu sinsi hastalık öyle bir hal aldı ki, hem dünyada hem de Türkiye’de obezite istatistikleri korkutan rakamlara ulaştı. Son yapılan araştırmalara göre obez olma riskimiz 1975’e göre tam 3 kat fazla. Üstelik son 40 yılda dünyadaki obezlerin sayısı 105 milyondan 641 milyona çıktı. Ayrıca Türkiye’de her 3 kişiden 1’i obez ve bu konuda dünya genelinde ilk 10 ülke arasındayız.  Tüm bu rakamlar, oluşan tablonun ne kadar vahim boyutlara ulaştığını kanıtlar nitelikte. Avrasya Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Coşkun Görmüş ve Op. Dr. Hasan Lice obeziteyle ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Obezite olanlar yemek yedikçe serotonin salgılıyor: Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, obez olan hastalarda yemek yedikçe seretonin hormonu daha fazla salgılanmaya başlıyor. Üstelik tıpkı, madde bağımlılığında olduğu gibi beynin ödül sistemi devreye giriyor. Bunun ana sebebi ise glikoz, yani şeker… Haliyle insanların yemek yerken kendini durduramaması ve karşı koyamaması beynin şekere verdiği tepkiyle alakalı. Buradan yola çıkarak obezitenin bir çeşit yeme bağımlılığı olduğunu söylemek mümkündür.

Obez olduğumu nasıl anlarım? : Öncelikle obez olup olunmadığı konusunda bir yargıya varılmalıdır. Bu noktada en önemli tanı yöntemi vücut kitle endeksinin hesaplanmasıdır. Eğer vücut kitle endeksi 30’un üzerinde ise kişi obez olarak tanımlanır. Diğer bir tanı yöntemi ise bel-kalça oranıdır. Erkeklerde bel çevresinin kalça çevresine oranının 1'den fazla olması kadınlarda ise 0.8'den fazla olması kilolu ya da obezitenin göstergesi olarak kabul edilir.

Peki, obeziteden kurtulmak mümkün mü? : Obeziteden kurtulmanın ilk yolu ameliyat olmasa da en kesin yolu olarak görülmektedir. Ancak ilk aşamada önerilen konservatif yöntemler; diyet, spor, akupunktur ve bazı ilaçların kullanımıdır. Ameliyat ise bu yöntemlerden sonuç alınamayan ya da çok daha ileri vakalarda kullanılır. Özellikle de morbid obezite denilen yani vücut kitle indeksi 40'tan fazla olan kişilerde bu yöntemler genellikle cerrahi müdahaleler obezite için kesin çözüm getirir.

Obezite ameliyatı mide küçültme bypass kime uygulanır: Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, uyku bozuklukları, polistik over gibi obezite ile alakalı en az bir hastalığın eşlik etmesi,  Vücut kitle endeksinin 35 ve üzerinde olması, Hastanın 16 – 65 yaş aralığında olması,

Tüp mide ameliyatı nedir : Sleeve Gastrektomi Tüp mide ameliyatı olarak bilinen bu yöntemde midenin belli bir bölümü cerrahi olarak
çıkarılıyor ve geriye tüp şeklinde bir mide bırakılıyor. Ameliyattan sonra küçük hacimlerde alınan yiyecekler hastada doygunluk hissi yaratıyor ve bir süre sonra bu tokluk, iştah kaybına dönüşüyor. Ayrıca midenin açlık hormonu salgılayan bölümü de çıkarıldığı için hastada açlık hissi
oluşmuyor. Oldukça kolay bir operasyon olan bu yöntemde, komplikasyon oranları oldukça düşüktür. Ameliyattan sonraki birkaç yıl içinde kilo fazlasının %60 - 70’inin kaybedilmesi beklenir.

Gastrik By-Pass nedir ; Cerrahi sonrası uzun dönemde kilo alımı olursa kişiye uygun gastrik baypass cerrahi tiplerini uygulamak da mümkün. Operasyonun faydaları vücut ağırlığınızın önemli bir kısmının kaybı
ile birlikte, ilk bir iki yılda ortaya çıkıyor. Kilo kaybedildikçe yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet gibi şişmanlıkla ilişkili sağlık problemleri kaybolmaya veya en azından düzelmeye başlıyor.Bu sayede, hastaların tamamına yakını aldıkları pek çok ilacı tamamen bırakır veya en azından dozunu azaltırlar. Zayıflamaya bağlı olarak emosyonel durumda da belirgin düzelme görülür, sosyal ve cinsel hayattaki düzelmeler bunu takip eder.

ÖNCEKİ HABERLER
Düğün fotoğraflarını beğenmediler fotoğrafçıya dava açtılar
Düğün fotoğraflarını beğenmediler fotoğrafçıya dava açtılar
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Dünyanın en kirli havası Pekin'de değil
Dünyanın en kirli havası Pekin'de değil
Apple pil sorununu çözmek için güncelleme peşinde
Apple pil sorununu çözmek için güncelleme peşinde
Rusya'dan kritik toplantı sonrası Türkiye açıklaması
Rusya'dan kritik toplantı sonrası Türkiye açıklaması
ABD'den Afrin açıkaması: Türkiye'ye çağrı yapıyoruz
ABD'den Afrin açıkaması: Türkiye'ye çağrı yapıyoruz
Pentagon'dan yeni PYD açıklaması
Pentagon'dan yeni PYD açıklaması
Kerkük petrolünde ilk imza atıldı: Toplantıda Türkiye mesajı!
Kerkük petrolünde ilk imza atıldı: Toplantıda Türkiye mesajı!
'Utanç listesi' ile ilgili savcılıktan flaş açıklama
'Utanç listesi' ile ilgili savcılıktan flaş açıklama
Türkiye'nin dev projesi Katar yatırımcısını heyecanlandırdı
Türkiye'nin dev projesi Katar yatırımcısını heyecanlandırdı