BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29
HABER /  DÜNYA

O HARİTA ABDli subayın elinde

ABD'li emekli subayın çizdiği ve Türkiye'yi bölen harita NATO brifinginde dinleyicilere gösterildi.

Abone ol

Star Ana Haber'in haberine göre, Roma'da yaşanan gergin dakikalar, ABD'li Albay'ın verdiği brifingde Türkiye'yi bölünmüş olarak gösteren ve bir Kürdistan devletine yer veren haritayı kullanmak istemesiyle yaşandı. Geçtiğimiz aylarda da krize neden olan yarı resmi Amerikan Silahlı Kuvvetler Dergisi'nde (Armed Forces Journal) yayınlanan haritayı kullanmak isteyen ABD'li subay, Türk subaylarının tepkisiyle karşılaştı.
      
Aynı haritanın Roma'daki toplantıda Türk subayların önüne konması yeni bir krize neden oldu. ABD'li subayın bölünmüş Türkiye haritası üzerine konuşma yapmasına fırsat vermeyen Türk subaylar, salonu hemen terk ederek durumu komutanlarına bildirdiler. Ankara'ya gelen bu bilgi Genelkurmay'ı alarma geçirdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ABD Genelkurmay Başkanı Org. Peter Pace'i arayarak olayı sert bir dille kınadı. Genelkurmay İkinci Başkanı, kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanları da muhattaplarını arayarak olayı protesto etti. Türk komuta kademesinin bu girişimleri karşısında Amerikalı yetkililer 'yanlışlık oldu' diyerek özür diledi.

Peters'in olay yaratan makalesinde Türkiye kaybeden ülkeler arasında yer alıyor. İşte o Peters'in armedforcesjournal dergisindeki o yazısı ve iki harita.

ŞİMDİKİ HARİTA


ABD'Lİ SUBAYIN BOP HARİTASI

ÖNCEKİ HABERLER
Olay rektörün ses kaydını DİNLEYİN
İstanbul çoçuk pornosunda önde
Şehitlik traktörle sürüldü iddiası
İbrahim Tatlısese takipsizlik kararı
Siirtte bir PKKlı yakalandı
Erdoğan depremin son bilançosunu açıkladı
Yorumlar