BIST 3.020
DOLAR 18,07
EURO 18,23
ALTIN 1.019,74
HABER /  GÜNCEL

Nurettin Canikli'den Fransa'ya sert uyarı

Giresun'da, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Milli Savunma Bakanlarının katılımı ile düzenlenen 6'ncı Savunma Zirvesi sonrası açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Fransa'nın Suriye'ye askeri birlik göndermesine ilişkin kararını değerlendirdi.

Abone ol

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Fransa'nın da Suriye'de askeri birlik bulundurmasının meşru bir zemini kalmamıştır. Bir başka ifade ile Fransa, Suriye'nin kuzeyine askeri varlık bulundurma gibi bir adım atarsa bu meşru olmayan uluslararası hukuk açısından meşruiyeti olmayan bir adım olur ve işgal olur aslında. " dedi.

Canikli, Kümbet Yaylası Koçkayası Tabiat Parkı'ndaki Birun Otel'de, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile Gürcistan Savunma Bakanı Levan İzoria'nın katılımıyla gerçekleştirilen, "6. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Toplantısı"nın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

CANİKLİ: FRANSA'NIN SURİYE'YE ASKERİ BİRLİK GÖNDERMESİ İŞGAL OLUR
ABD Başkanı Trump’ın açıklamasının son derece önemli olduğunu kaydeden Bakan Canikl, "Buna göre Amerika’nın Suriye’de DEAŞ terör örgütüyle mücadele için bulunduğu ve DEAŞ’ın büyük oranda Suriye’den ve Irak’tan temizlendiğini dolayısıyla orada bulunmaları için artık bir gerekçe kalmadı şeklinde açıklamaları oldu. Fransa'nın da Suriye'de askeri birlik bulundurmasının meşru bir zemini kalmamıştır. Bir başka ifade ile Fransa, Suriye'nin kuzeyine askeri varlık bulundurma gibi bir adım atarsa bu meşru olmayan uluslararası hukuk açısından meşruiyeti olmayan bir adım olur ve işgal olur aslında. Sayın Trump net bir şekilde orada bulunmalarının temel gerekçesinin DEAŞ'la mücadele ifade ediyor ve bu tehlike bertaraf edildikten sonra orada bulunmaları için bir neden kalmadığını söylüyor. Dolayısıyla, ABD bu mücadeleyi yaptıktan sonra birliklerini çekme kararı verirken Fransa'nın hangi gerekçe ile Suriye'ye asker göndermesini anlamak mümkün değil. Böyle bir şey doğru bir yaklaşım değil uluslararası hukuk açısından sakat ve meşru olmayan bir politika ve adım olur. Hele o bölgedeki terör örgütü unsurlarına destek vermek amacıyla dolaylı ya da doğrudan korumak amacıyla silahlı kuvvet bulundurma gibi bir niyeti varsa bu gerçekten çok vahim bir adım olur. Çünkü YPG/PYD bir terör örgütüdür, tartışmasız PKK'nın kendisidir. PKK'nın Suriye koludur ve terör örgütüdür. PKK'nın terör örgütü olduğunu Fransa da kabul ediyor. Organik ilişki içerisinde olan bir başka YPG ve PYD için de geçerli. Dolayısıyla eğer Fransa, Suriye'de askeri varlık bulundurma düşüncesini buradaki terör örgütlerini dolaylı ya da doğrudan desteklemek amacıyla yapmak istiyorsa bu gerçekten çok yanlış bir adım olur hatta Fransa açısından bir macera olur. Ümit ediyoruz öyle bir adım atılmaz" dedi.

'İZAH EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL'
DEAŞ'la mücadele Türkiye hariç bütün ülkelerin vekalet kullandığını ifade eden Canikli, şöyle dedi:

"DEAŞ'la göğüs göğüse mücadele eden tek Türk Silahlı Kuvvetleri'dir. 2 bin kilometrekarelik alanı Türkiye kendi gücü ile DEAŞ'tan temizlemiştir. Doğrudan kendi askeri ve kendi varlığı ile  Suriye'de bu mücadeleyi yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri'dir. Bütün koalisyon ülkeleri Suriye'de DEAŞ'la mücadeleyi vekaleten yürütmüşlerdir. Suriye'nin kuzeyinde bu anlamda bir DEAŞ tehdidi şu anda yok. Bunu ABD ve Trump da açıkça söylüyor. Suriye'de bulunmanın meşruiyet kaynağı DEAŞ yoksa o zaman hangi yetki ile meşru gerekçe ile orada bulunacaksınız, kuvvet kaydıracaksınız. Bunun izah edilmesi mümkün değil. Gayrimeşru, uluslararası hukuka aykırı bir adım olur Fransa açısından. Türkiye niye orada. Türkiye terörle mücadele ediyor. Meşru mücadele hakkı çerçevesinde topraklarına terör örgütleri tarafından o bölgelerden yapılan sayısız taciz ve saldırılar var. Terör unsurlarını bölgeden uzaklaştırmak ve bertaraf etmek için Türkiye meşru müdafaa hakkı çerçevesinde orada bulunuyor. Bulunmaya ve terörle mücadele etmeye devam edecektir."

Giresun'da, 6. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Toplantısı başladı. Kümbet Yaylası Koçkayası Tabiat Parkı'ndaki Birun Otel'de gerçekleştirilen toplantıda Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile Gürcistan Savunma Bakanı Levan İzoria bir araya geldi.

ÖNCEKİ HABERLER
İsrail'in katliam yaptığı Filistin'de ulusal yas ve genel grev
İsrail'in katliam yaptığı Filistin'de ulusal yas ve genel grev
Husilerden Suudi Arabistan'a füze saldırısı
Husilerden Suudi Arabistan'a füze saldırısı
Binali Yıldırım'dan KOBİ'lere nefes kredisi müjdesi
Binali Yıldırım'dan KOBİ'lere nefes kredisi müjdesi
Erdoğan: Çatlayın patlayın AKM'yi yıktık
Erdoğan: Çatlayın patlayın AKM'yi yıktık
Rehberlik hizmeti veren telefon uygulamları için flaş açıklama
Rehberlik hizmeti veren telefon uygulamları için flaş açıklama
Yok böyle iğrençlik! Karısıyla cinsel ilişkiye girdi zorla kızına izletti
Yok böyle iğrençlik! Karısıyla cinsel ilişkiye girdi zorla kızına izletti
FETÖ'nün Balkan yapılanmasının kodları çözüldü meğer o isim
FETÖ'nün Balkan yapılanmasının kodları çözüldü meğer o isim
Tunceli'ye PKK'ya darbe! Valilik açıkladı
Tunceli'ye PKK'ya darbe! Valilik açıkladı
Türkiye-Rusya-İran üçlü zirvesinin tarihi belli oldu
Türkiye-Rusya-İran üçlü zirvesinin tarihi belli oldu
Osmanlı'nın 'kuş evleri'ni seramikten yaptılar
Osmanlı'nın 'kuş evleri'ni seramikten yaptılar