BIST 1.385
DOLAR 8,87
EURO 10,43
ALTIN 499,05
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Nur Serter'den olay istifa açıklaması!

İstanbul Milletvekili Nur Serter, istifa edeceği yönündeki iddialara son noktayı koydu. Kulislerde Deniz Baykal'ın serter'i ikna ettiğini konuşuluyor...

Abone ol

CHP Ankara Milletvekili Emihe Ülker Tarhan'ın istifasının ardından partideki yaprak dökümünün devam etmesi beklenriken Nur Serter herkesi ters köşeye yatırdı.

İstifa edeceği yönündeki iddialarla ilgili konuşan Nur Serter, "Bu partinin içinde kalarak, inandığım değerler için mücadele etmenin doğru olduğunu düşündüğüm için istifa etmedim. Bu kutsal emanetin kendi çizgisinin dışında olanlara terk edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Şu an itibariyle istifa da etmiyorum” diye yanıt verdi.

BATUM TASFİYE

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP), cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde başlayan ve seçimde alınan sonuçla birlikte doruğa çıkan parti içi tartışma dinmiyor.

Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın Cuma günkü istifası sonrası bu kez de Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, dün akşam saatlerinde CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

Sevke gerekçe olarak Batum'un, “İstifalar sürecek” şeklindeki açıklamaları gösterildi.

MYK’nın ‘sürpriz’ kararı öncesi Batum’un yakın çevresiyle ‘istişareler yaptığı’, birkaç gün içinde de istifa edip etmeme konusundaki düşüncelerini kamuoyuyla paylaşması bekleniyordu.

KEMAL KILIÇDAROĞLU GİTSİN DEMİŞLERDİ

CHP’de, ‘Ulusalcılar’ olarak adlandırılan milletvekilleri, partilerinin cumhurbaşkanlığı seçiminde izlediği stratejiyi eleştirmiş, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevi bırakmasını ve kurultaya gidilmesini istemişti.

Bu talebi basın toplantısıyla açıklayan Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’a, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, İstanbul Milletvekili Nur Serter ve Mersin Milletvekili İsa Gök de destek vermişti.

SULAR DURULACAK DİYE BEKLENİRKEN...

Basın toplantısı sonrası Kılıçdaroğlu, ‘karşı hamle’ yaparak olağanüstü kurultayı toplamıştı. 18. Olağanüstü Kurultay sonrasında CHP’de ‘sular durulacak’ diye beklenirken geçen hafta Cuma günü Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın istifası geldi.

İstifasının “kişisel bir karar” olduğunu belirten Tarhan, “Gördüğünüz gibi yalnızım ama yalnız değilim. Önümüzdeki dönemde siyaset kararımı ve planlarımı toplumun beklentileri belirleyecektir” dedi.

serter-chp.jpg

NUR SERTER O BASIN TOPLANTISINI İPTAL ETTİ

Tarhan’ın istifasından birkaç gün sonra birlikte hareket ettikleri öne sürülen Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile İstanbul Milletvekili Nur Serter’in, TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi. Ancak toplantı ‘ani bir kararla’ iptal edildi.

Serter ve Yılmaz’ın basın toplantısını iptal etmesi, “istifa etmemeleri konusunda ikna edildiler” şeklinde yorumlandı.

BAYKAL MI İKNA ETTİ?

Meclis kulislerinde, Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “pazarlık yaptığı, bu pazarlık sonrası CHP eski Genel Başkanı Baykal’a yakınlığıyla bilinen iki milletvekilinin istifadan vazgeçtiği” iddiaları ortaya atıldı.

SERTER YALANLADI

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan İstanbul Milletvekili Nur Serter, “Hiç alakası yok” diyerek ‘pazarlık’ iddialarını kesin bir dille reddetti.

Serter, yapacakları basın toplantısının Radyo Televizyon Üst Kurulu’yla (RTÜK) ilgili olduğunu, partisinin RTÜK önünde eylem yapacağı için toplantılarının anlamsız kalacağından iptal ettiklerini söyledi.

Twitter hesabı üzerinden “istifa açıklamasını” anımsattığımız Serter, “Benim Twitter hesabım yok. Çok spekülasyon yapılıyor. Daha önce de Twitter üzerinden açıklamalar olmuştu. Twitter hesabımın olmadığını o zaman da açıklamıştım” dedi.

TARHAN'IN İSTİFA EDECEĞİNDEN HABERİMİZ YOKTU

Ankara Milletvekili Tarhan’ın istifasını “basından öğrendiğini” ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, “Süheyl Batum, Dilek Akagün Yılmaz, Birgül Ayman Güler dahil hiçbirimizin haberi yoktu. İstifa edecek olsam Emine Ülker Tarhan’ın istifasını beklemez, kendi başıma ederdim. Dolayısıyla bu tür haberlerin hepsi yalan” diye konuştu.

‘Herhangi bir oluşum ya da parti kurma çalışmaları var mı’ şeklindeki soruya Serter, “Bir oluşumun olma ihtimalini sıfır olarak görüyorum. Gerçekçi bulmuyorum. CHP’nin bizler için, kendisini gerçekten Atatürkçü olarak tanımlayan insanlar için gönlünde çok kutsal bir yeri var.

Çünkü Atatürk’ün kurduğu parti. Şu an için söylüyor. Bu partinin içinde kalarak, inandığım değerler için mücadele etmenin doğru olduğunu düşündüğüm için istifa etmedim. Bu kutsal emanetin kendi çizgisinin dışında olanlara terk edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Şu an itibariyle istifa da etmiyorum” diye yanıt verdi.


CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan geçen hafta partisinden istifa etti. Tarhan istifa açıklamasında "Kurucusunun büyük fedakarlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp, yerine, adına 'ak' denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen CHP’den istifa ediyorum" ifadelerini kullandı.

Tarhan açıklamasında şunları söyledi:

CUMHURBAŞKANLIĞINI İLK TURDA TESLİM ETTİLER

"Ülkemizin içinde bulunduğu savaş tehlikesini de içeren koşullar nedeniyle çocuklarımızın geleceği açısından olağanüstü önem kazanan 2015 genel seçimleri öncesi partide demokrasinin işletilmesi, seçim yenilgileri ve özellikle de cumhurbaşkanlığını ilk turda iktidara teslim eden hatalardan dersler çıkartılıp, ciddiyetle yol haritası çizilmesi için yaptığım çağrıyı görmezden gelerek, kurultayı bir koltuk kapma yarışına çeviren;

CUMHURİYET'İN KÖŞKÜ HANEDAN SARAYINA DÖNDÜ

Kurucusunun büyük fedakarlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp, yerine, adına “ak” denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen;

CHP'NİN TERCİHLERİ DEĞİŞMEYECEK...

Türkiye’nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya olduğu, iş ve terör cinayetleri ile sarsıldığı bu çok kritik dönemde sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, belirsiz politikalar ile halkımızın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP yönetiminin olası vahim tercihlerini değiştiremeyeceğimi anladığımdan, iktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP’den istifa ediyorum."

chpli-emine-ülker-tarhan-istifa-etti.jpg

ÖNCEKİ HABERLER
Zaman'dan Ahmet Taşgetiren'e yaylım ateşi
Zaman'dan Ahmet Taşgetiren'e yaylım ateşi
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Kobani son dakika haberi Kürtler gidiyor
Kobani son dakika haberi Kürtler gidiyor
Yapısal Dönüşüm Paketi neden erken açıklandı?
Yapısal Dönüşüm Paketi neden erken açıklandı?
Farah Zeynep Abdullah'ın söylediği şarkı!
Farah Zeynep Abdullah'ın söylediği şarkı!
UCM: İsrail'in Mavi Marmara baskınına kovuşturma yok
UCM: İsrail'in Mavi Marmara baskınına kovuşturma yok
Diyarbakır Emniyeti'ne son dakika operasyon!
Diyarbakır Emniyeti'ne son dakika operasyon!
Flaş karar Gökhan Demirkol tutuklandı!
Flaş karar Gökhan Demirkol tutuklandı!
AK Partili Başkan sordu: Pantolonu mu çıkartacağız?
AK Partili Başkan sordu: Pantolonu mu çıkartacağız?
Şişli Belediyesi'nde Sarıgül ayaklanması
Şişli Belediyesi'nde Sarıgül ayaklanması