Norveç ordusunda tecavüz skandalı! 24 kadın asker ile 20 erkek asker...

NORVEÇ ordusunda asker ve personel arasında yapılan ankete göre, 24 kadın asker ile 20 erkek asker tecavüze uğradığını, cinsiyeti açıklanmayan 123 kişi de tecavüz girişimine maruz kaldığını belirtti.

NORVEÇ ordusunda asker ve personel arasında yapılan ankete göre, 24 kadın asker ile 20 erkek asker tecavüze uğradığını, cinsiyeti açıklanmayan 123 kişi de tecavüz girişimine maruz kaldığını belirtti. Norveç Kamu Yayıncısı NRK'nin haberine göre, ordudaki 8 bin 800 asker ve personel arasında Ekim 2018'de, cinsel taciz, cinsel saldırı ve mobbing ile ilgili soruların yer aldığı yazılı anket yapıldı.

Ankete göre, 24 kadın asker ile 20 erkek asker, ordudaki görevi sırasında tecavüze uğradığını ifade etti. Cinsiyeti açıklanmayan 123 kişi de tecavüz girişimine maruz kaldığı yönünde beyanda bulundu.Orduda geçen yıl, 2 tecavüz vakası resmi kayıtlara geçmişti. Norveç, 2016'da kadınlara da zorunlu askerlik getirmişti.

Kadınların zorunlu askerlik hizmetine tabi tutulması ise tüm NATO ve Avrupa ülkeleri arasında bir ilk! Norveç'te zorunlu askerlik hizmeti 19 yaşında başlıyor.Erkek ve kadın askerler aynı koğuşlarda kalıyorlar! Aslında Norveç'te kadınlar on yıllardan beri askerlik yapıyorlar. Ancak bu gönüllülük esasına göreydi.

Orduya 90'lı yıllardan beri kadın subaylar alınıyor ve içlerinde savaş uçağı ve helikopter pilotları da bulunmakta.

İŞTE NORVEÇ'İN KADIN ASKERLERİ...