YAZARLAR

Nissan X-Trail Test Sürüşü

İçerideki birçok güzel detay var bunlardan ilki direksiyon ısıtması, özellikle bu mevsimlerde aradığım neredeyse ilk özelliklerden biri olmuş durumda.

X-Trail birçok kişi için olduğu gibi benim içinde karşısınageçince hemen uzaklara gitme arzusu doğuruyor içimde. Ee 19” alaşımjantlarla üstünde raylarıyla, ileriye atılmaya hazır led bakışlarlakarşımda durunca bende X-Trail’ile Kapadokya ‘da kamp yapmak üzereyola çıkmaya karar verdim. Nissan’ın yeni yüzü özellikle X-Tail veQashqai de çok iyi duruyor. Yükseklikten mi kaynaklı bilmiyorum amadaha bir heybetli duruyor sanki. Ee uzaklara giderken de bu heybetgüven duygusunu biraz daha hissettiriyor.

İçerideki birçok güzel detay var bunlardan ilki direksiyonısıtması, özellikle bu mevsimlerde aradığım neredeyse ilközelliklerden biri olmuş durumda. Bunun yanında Nissanmühendislerinin özel tasarladığı gövdeyi saran koltuklar (kisaatlerce mola vermeden devam edebildim yani gerçekten çokrahatlar) hem ön taraf için hem de arkadaki yolcular için ısıtmayasahip, keşke havalandırma da olsaydı. Koltuklar demişken arkakoltuklar ileri geri hareket edebildiği gibi gerektiğinde de düzbir zemin için yatabiliyorlar. Hatta çadırım çok soğuk olunca uykutulumumu alarak bu düz zeminde geceyi geçirdim. Şansıma dolunayvardı ve açılabilir panoramik cam tavan muhteşem manzarayı daizleme me izin vermiş oldu. Bu arada X-Trail dilenirse 7 koltuklasatın alınabiliyor. Tabi bu durumda 5 koltukla 565 litre olan bagajhacmi baya düşecektir. Dolayısıyla uzun yolculukta ya yolcularıyada eşyalarınızı tercih etmeniz gerekecek. Bagaj demişken düzzeminin altında birde daha ufak eşyalar için gizli bölme bulunuyorayrıca bagaj kapağı hareket sensörlü yani ayak hareketinizle elinizdolu iken de bagajı açabiliyorsunuz. Bu hareketi her deneyişimdeanında olmadı ama birkaç kez ısrarla denerseniz sonucaulaşabiliyorsunuz.

Orta konsolda 7” dokunmatik ekran var. Bu otomobile yakışankesinlikle daha büyük bir ekran olurdu. Ama Nissan’ın bu bildiksistemi de amacına ulaşıyor yani işlev olarak. Nissan Connectakıllı telefonlarla bağlantı kurmayı mümkün kılıyor bu sayedeseyahatler çok daha eğlenceli ve pratik hale geliyor. Yani AppleCar Play ve Android Auto ile bağlantı kurabiliyorsunuz. Üsteliktest otomobilimde Bose müzik sistemi var. Yani kendi müzikarşivinizi dinlerken kendisini kanıtlamış Bose ses kalitesiniyukarıya çekiyor. Bu ekrandan ayrıca gelişmiş park asistanınındetaylarını görebiliyorsunuz. Yani asistanınızın sahip olduğu 4farklı kamera otomobilin kuşbakışı görüntüsünü bu ekranayansıtıyor. Sizde dilerseniz manevra yaparken kuşbakışı görüntüyanında yandan veya önden daha detaylı görüntüleyebiliyorsunuz. Buhaliyle otomobili bir yere çarpmak neredeyse imkansız.

X-Trail aynı zamanda güvenlik konusunda da detaycı bir sistemesahip. Yine sahip olduğu sensör ve kameralarla örneğin parkyerinden çıkarken hareket halinde ki nesne veya canlıya rağmenmanevraya devam ediyorsanız sistem devreye girerek sesli ve görselolarak uyarıda bulunuyor. Aynı zamanda hareket halindeyken öndekiaraca tehlikeli bir şekilde yaklaşırsanız yine aynı uyarıyı hemgörsel hem sesle yapıyor. Kör nokta uyarı sistemi, direksiyonamüdahale etmeyen şerit takip sistemi de diğer güvenlik özellikleriarasında.

 X-Tail yalnızca 1.6 Turbo Dizel motorla satışta. Otomobilimanuel ve ya otomatik şanzımanla tercih edebiliyorsunuz. X-Trailaynı zamanda 4x4 çekiş sistemine de sahip. Ama eğer 4 çekerkullanmak isterseniz şanzıman manuel olmak durumunda. Benim testotomobilim en üst donanıma sahip 1.6 Turbo Dizel ve Xtronicşanzımanla birlikte. Yani önden çekişli. Bu motor 130 beygir güçüretiyor. Bu beygir yanında düşük devirler itibariyle de 320 Nm likbir tork değeri var. 0-100 km hızlanma süresi 10.5 saniye.Otomobille İstanbul-Kapadokya arası ara ara yoldan çıkarak keşifleryaptığım bir seyahat gerçekleştirdim yaklaşık 2000 km yol yaptım.Bu esnada bol yağmurlu ara ara güneşli bir hava vardı. Yani hemçamur hem kum buldum bolca. Bu yol süresinde yalıtım başarılıbulduğum en önemli konulardan biriydi. Süspansiyon iseKapadokya’nın bozuk bir o kadar muhteşem yollarında keyifle keşifyapmamıza olanak sağladı. Yani öyle çok bozuk olmayan bir yoldadeğilseniz sarsıntı neredeyse hissetmiyorsunuz. Ayrıca ille de yolagerek yok 4 tekerlekten çekiş sistemim yoktu ama yine de yololmayan arazide birçok yere girip çıkabildim üstelik sadece düzzemin değildi bu anlamda çekiş gücünü yabana atmamak gerekiyor.Bunca süre içerisinde ise yakıt ortalamam performans istediğimdönemlerde 6 litre civarı uzun yolda ise 5 litre civarı oldu.X-Trail konforuyla, ekonomisiyle ve güvenliği ile kalabalıkseyahatler için başarılı bir seçenek X-Trail fiyatları ise (aralık2017) 175.500 TL ile donanıma göre 205.500 arasında değişiyor.

Yorumlar