HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Nil Nehri 30 milyon yıl önce ortaya çıkmış olabilir!

Yeni bir araştırmada, Nil Nehri'nin yaklaşık 30 milyon yıl önce ortaya çıkmış olabileceği açıklandı.

6 bin 650 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en büyük nehri olan Nil, Afrika kıtasının onda birini kaplıyor ve bilim insanları, uzun yıllar boyunca Nil Nehri ile ilgili araştırmalar yapıyor.

Nil'in yaşıyla ilgili tartışmalar sürerken yeni bir araştırmada, nehrin yaklaşık 30 milyon yıl önce ortaya çıkmış olabileceği bulgusu elde edildi.

Nil ile aynı zamanda oluştuğu düşünülen Etiyopya yükseltilerinde yer alan platoda, eski zamanlardan kalma volkanik kaya örnekleri ile nehrin Mısır'ın kuzeyinden Akdeniz'e döküldüğü bölge olan Nil Deltası'ndan alınan tortullar incelendi.

Teksas Üniversitesi Jackson Yerbilimleri Okulu'nda görevli Profesör Claudio Faccenna liderliğindeki ekibin karşılaştırmalı çalışmasında, volkanik kaya ile tortulların içerik bakımından eşleştiği ve nehrin 20 ya da 30 milyon yıl yaşında olduğu tespit edildi.

Bazı bilim insanları ise Nil Nehri'nin 5 milyon yıl oluştuğunu savunurken, bazı araştırmacılar ise bu nehrin 5 kat daha yaşlı olduğunu iddia ediyor. Öyle görünüyor ki Nil Nehri'nin yaşı ile ilgili tartışmalar, önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Yapay zeka sayesinde 143 yeni meslek ortaya çıkıyor! Çocuğunuz dijital terzi olabilir Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kömüre alternatif zeytin çekirdeği, Yunanistan’a ihraç ediliyor
PFDK'dan Isla ve Abdülkadir Parmak'a 2'şer maç ceza
Göztepe'nin yeni stadı Beşiktaş maçında açılıyor
Türkiye İzlanda maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?
Alman vatandaşı 6 terörist sınır dışı edildi
Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinde 391. randevu işte derbide muhtemel 11'ler
Yorumlar 1 yorum