BIST 1.127
DOLAR 8,31
EURO 9,72
ALTIN 501,10

Neşet Ertaş ölümünün 8'inci yılında Kırşehir'deki kabrinde anıldı

İhlas Haber Ajansı

TÜRKİYE'de her kesimin gönlünde taht kuran duayen sanatçı Neşet Ertaş, mezarı başında anıldı. Merhum bozlak ustasının 8'inci ölüm yıl dönümünde Kırşehir'deki kabrine karanfil bırakıldı.

Bağbaşı Mezarlığı’nda bulunan Muharrem ve oğlu Neşet Ertaş için anma töreni düzenlendi. Törene; Kırşehir Valisi İbrahim Akın, AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu, Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır ile birlikte Ertaş ailesi ve abdal geleneği temsilcileri katıldı.

"İnsanlarımızın gönlünde yer bulmuş ve taht kurmuştur"

Dua okunmasının ardından Ertaş'ın mezarına protokol karanfil bıraktı. Tören sonrası konuşan Vali İbrahim Akın, "Son dönemde yetişen en önemli ve abdal geleneği temsilcisi şüphesiz Neşet Ertaş'tı. Ertaş, mütevazi kişiliği ile hayatıyla insan sevgisi ile örnek yaşamıyla her zaman insanlarımızın gönlünde yer bulmuş ve taht kurmuştur" dedi.

AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli ise Ertaş'ın Türkiye'yi bozlaklarıyla ağlatan, oyun havaları ile oynatan birisi olduğunu söyledi.

 Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu ise açıklamasında, "Ozan geleneğinin son temsilcisi Neşet Ertaş; 'incinsen de incitme' kültürünün son temsilcisidir. UNESCO müzik ağı listesine de girilmesine vesile oldu" diye konuştu.