YAZARLAR

Neşeli dindar kızlar iyi de mutsuz delikanlılar kötü mü?

İsmail Kılıçarslan "Neşeli dindar kızlar, mutsuz İslamcı delikanlılar" diye bir yazı yazdı. Yazıda İslamcı erkekleri bildiğin gömmüş. Otur ruhlarına bi Fatiha oku, yani o derece.

İsmail Kılıçarslan "Neşeli dindar kızlar, mutsuzİslamcı delikanlılar" diye bir yazı yazdı. Yazıdaİslamcı erkekleri bildiğin gömmüş. Otur ruhlarına bi Fatiha oku,yani o derece.

Bayramdı, tatildi, siyasetten bunalmışlıktı derkengündemsizlikten gevşeyen parmakların imdadına yetişti İslamcıkesimin kız-erkek çatışması. Yazıdan ziyade yazıya yapılan yorumlardaha bi "neşeliydi".

Meğer ne kadar dertliymiş millet.

Kızlarda yazıdan dolayı bi dört köşe olma hali... Erkekler isyanmodunda...

Hatta bir grup İslamcı delikanlının yazıdan etkilenip,aylık konferans, seminer, panel (artık Allah ne verdiyse)planlaması yaptığı bile konuşuluyor.

Ee şimdi hakkını yemeyelim, yıllardır "şallılar şöyle,şallılar böyle" diye çekiştirilmedik tarafı kalmayanşalların intikamını, bir çırpıda alıvermiş.

Fakat fazla toptancı olmuş sanki.

Arada gayretkeş İslamcı delikanlılar harcanmış mıne?

Misal, "Dostluğun, çayın, kahvenin, kafenin, camininhakkını kızlarımız veriyor" diyor.

Bi kere çay deyince duracaksın azizim. İslamcı delikanlılar çayınhakkını dibine kadar veriyor, hatta çay üstüne yapılmadık güzellemekalmadı zannımca.

Hem kafelerin hakkını vermek de kızlara mahsus olmasa gerek.Gerçi kafelerin hakkını vermek kızlara nasıl bir artı sağlar onu dabilemiyorum.

Kafelerin hakkını veren kızlara karşı, taburelere tüneyendelikanlılar!

Wuuu çetin mücadele!

Tabureli mekanlara karşı bu indirgemeci bakış da neyin nesi? Kafesosyal hayatın parçası da tabure değil mi arkadaş?

Sonra camiler mesela...

Cuma'dan Cuma'ya camilere bi selam çakıp geçen gençliğe inat,uzunca bir süredir bilhassa sabah namazlarında cemaat olan gençlerbu camianın evladı değil mi?

Adem Özköse'nin başlattığı "sabah namazıdevrimi"ne katılan İslamcı delikanlılar da"mutsuzlar" grubuna dahil mi?

Nargile mevzusu da derin aslında.

Nargileye gömülmüş, "Ortadoğu'nun hali ne olacak?"diye düşünürken, ezanı duyunca namaza kalkan, dönünce de kaldığıyerden devam eden İslamcı erkekleri nereye koyacağız misal?

Üstelik nargile konusunda kızlarımıza haksızlık ediliyor. Gayethakkıyla nargile fokurdatan bi dolu genç kız var. Mekanlarda birinigörüp, öbürüne gözünü kapatmak pozitif ayrımcılıkdan farklı birşeyolsa gerek.

Suriyeli yetimleri dert edinen, o seminer senin, bu konferansbenim "ne duysam kardır" diyen, çokçakitap okuyan, iyi eğitimli, iki dilli dindar genç kızlar elbettevar.

Ama eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, "neşeli" olmanın ötesinde"eğlence" odaklı, "bugün ne giysem, bugün ne sürsem,akşam hangi kafede salınsam da boy göstersem, şurdan selfieçekelim, burdan check-in yapalım" dan başka derdiolmayan kızları da var bu camianın.

"Ama şuurlu kızlar, şuursuz erkekleri sayıcadöver" diyeceksek; velev ki döver.

Eeee? Sonuç?

Yıllarca şallı kızlar eleştirisi yapıldı da ne oldu? Sonuçta busosyolojik bir durum.

"İslami kesimin kızları mı erkekleri mi dahajanjanlı?" tartışmasından bişey çıkmaz.

Hasılı; bu camianın şallı kızlar, nargileci erkeklerden çok dahabüyük bir "gençlik" sorunu var. Ayrı ayrıeleştireceksek bi dünya açık buluruz. İşin magazinini yapmak çokkolay. Ve fakat gerçekten bir derdimiz varsabunu "gençlik" üzerinden değerlendirmeden biryere varamayız.

Bize topyekün bir bakış lazım.

Bugün İslami camianın gençleri, istisnaları olmakla birliktemefkuresiz.

Gençlere siyasetten başka bir aksiyon sunmayan büyüklerimiz neyapıyor acaba?

Ne yapacaklar?

Pek muhterem hocalarımız İslamcı delikanlılara gazvermekle meşgullermiş. Gazı alan İslamcı delikanlı da öyleüstten üstten mutsuzluğa yelken açıyormuş. Evet, içeriden bakıncabunu söylemek mümkündür.

Fakat şöyle uzaktan bakınca, bu ülkenin pek muhterem hocalarınınbir haftadır gündeme geldikleri konuya bir bakalım: "oralseks haram mı, değil mi?"

İslami kesimin önde gelen iki hocası, biri Ali RızaDemircan birisi Cübbeli Ahmet Hoca, birbirlerine boyuna bukonuda laf yetiştirme derdinde.

Gerçekten başka bir derdimiz kalmadı mı?

Dolayısıyla şalını savurup gezen genç kızlara da, nargilesinitüttürürken ülke kurtaran delikanlıya da fazla yüklenmenin alemiyok.

Tam 13 yıldır İslamcı gelenekten gelen insanlar yönetiyor buülkeyi.

Sürekli vesayetle mücadele etmek "insan yetiştirme"düsturunu 13 yıldır ihmal etmenin gerekçesi olabilirmi?

Bilakis, bu mücadeleler "insan yetiştirmek" içingayret sebebi olmalıydı.

Her türlü imkana erişmişken, devletin ve özel sektörün desteğiarkaya alınmışken, yasaklardan kurtulmuş rahatlamışken neyapıldı?

Sürekli kavga etmekten, gençleri unuttular. Hatta gençlerikavgalarının aracı haline getirdiler.

Kimse de "bu gençler bizim yarınlarımız olacak, bu konuylailgili politikalar geliştirelim" demedi.

Varsa yoksa belediyelerin düzenlediği konferanslar, seminerler.Ehh, onların da nasıl bağlantılarla, ne gibi hesaplarla yapıldığıortada. Gerçi onlar da olmasa nasıl "neşeli kızlar","mutsuz erkekler" kıyası yapılacaktı değil mi?

Sürekli inşa ve ihya sürecinden bahsediliyor. Gençler olmadanneyin ihyası, neyin inşası Allahaşkına?

Eğitim sisteminden tutun da medyasına kadar her şeyimizsapır sapır dökülürken, İslamcı delikanlıların durumugayet doğal.

Ne verildi de ne bekleniyor gençlerden?

Bugün İslami kesimin gençlerinin içinde bulunduğu hal, iyisiylede kötüsüyle de bu kesimin aynasıdır. Bunu dert edinip, kendinigörmek isteyen dönüp dönüp aynaya baksın.

Bu mesele bizim en önemli ve ivedi meselemizdir.

Hay Allah, fazlaca kaptırdım kendimi. Her an atarlıdindar kız ilan edilebilirim.

Yazıyı bitireyim de arkadaşlarla seminere falan gideyim.Çünkü neşeli dindar kız olmak bunu gerektirir.


 

 
   

Yorumlar