BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  DÜNYA

Neçirvan Barzani'den flaş Türkiye açıklaması

Kuzey Irak Başbakanı Neçirvan Barzani, referandumdan geri adım olarak değerlendirilebilecek bir açıklama yaptı.

Abone ol

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'den Bağımsız Kürdistan referandumu sonrası dikkat çeken Türkiye açıklaması geldi. Neçirvan Barzani, "Türkiye kötü yıllarda bize kapılarını açtı. Türkiye dahil bütün ülkelerle sorunların çözümü için görüşmek istiyoruz." dedi.

Erbil kentinde bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilere konuşan IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat'a Irak anayasası çerçevesinde görüşmelere hazır olduklarını bildirdiklerini, sorunların karşılıklı anlayışla çözülebileceğine inandıklarını söyledi. Barzani, basın toplantısında şunları kaydetti:

"Geride kalan 14 yıl şunu bize gösterdi: Irak bütçe yasa tasarısında Kürdistan bölgesine vilayetler düzeyinde muamele yapılmıştır. Bu anayasaya aykırıdır. Bağdat'la uygun bir çözüm bulunmasından ve kalıcı bir ateşkesten yanayız. Eğer Kürdistan bölgesinin yüzde 17'lik bütçe payı verilirse, petrol konusunu da görüşmeye hazırız. Kerkük'te yaşananlardan sonra Kürdistan bölgesinin petrolü yarıya kadar azalmıştır. Hepmizin şu soruyu sorması lazım: Irak'ta istikar istiyor muyuz, istemiyor muyuz? Bağdat'ın da bunu kendine sorması lazım. Bir yandan halka maaşları göndermeye hazır oldukları mesajını veriyorlar, diğer yandan göndermeyeceklerini gösteriyorlar. ABD'nin, Erbil-Bağdat arasında görüşmelerin başlaması için henüz bir çabası olmadı. Sınır kapıları sorununu Irak anayasası çerçevesinde çözmek istiyoruz. Askeri, katı üslupla değil. Bu çözüm değildir. Askeri heyetler arasında görüşme var ancak herhangi bir anlaşma imzalanmış değil."

"TÜRKİYE BİZE KAPILARINI AÇTI"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Neçirvan Barzani, Türkiye de dahil bütün ülkelerle sorunların çözümü için görüşmek istediklerin ifade etti. Barzani, "Türkiye bizim için kötü olan 1980 ve 1990'lı yıllırda bize kapılarını açtı. Türkiye zor günlerde halkımıza kapılarını açtı. Türkiye'yle, İran'la ilişkilerimiz var. Çaba gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz. Tartışmalı bölgelerle ilgili sorunlar anayasaya göre çözülmelidir" diye konuştu.


 

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan: Bundan dolayı çok üzgünüm!
FETÖ'den tutuklu o general öldü!
Kalp Atışı 19.yeni bölüm fragmanı Eylül ve İpek'in planına bakın
Arabistan Kralı Selman'dan dikkat çeken görüşme
Bakan Fakıbaba'dan ucuz et satışıyla ilgili flaş açıklama
Müge Anlı Fatma Uyanık bulundu mu yeni gelişmeler var
Prens El Velid bin Talal kimdir eşi ve gözaltına alınma sebebi
Kuran Kursunda cinsel istismar davasında şok gelişme!
Müge Anlı 18 yaşındaki Muhammet'in sır ölümü bir anda bayıldı
Ufak Tefek Cinayetler Arzu'nun çocukluğu Cansu Tuman kimdir?
Yorumlar