BIST 1.441
DOLAR 8,51
EURO 10,28
ALTIN 498,82
HABER /  DÜNYA

Navalny'den kendisine Kur'an-ı Kerim vermeyen hapishane yönetimine dava

Rus muhalif Aleksey Navalny, kendisine Kur'an-ı Kerim vermeyi reddettikleri gerekçesiyle Rusya'da bulunduğu hapishane yönetimini mahkemeye verdiğini duyurdu.

Abone ol

Rus muhalif Aleksey Navalny, cezasını çektiği hapishanede kendini geliştirebilmek için çeşitli hedefler koyduğunu belirtti. Hedeflerinden birinin de Kur'an-ı Kerim'i ve Hazreti Muhammed'i derinden anlamak olduğuna işaret eden Navalny, "Bana Kur'an-ı Kerim vermiyorlar. Bu son derece sinir bozucu" dedi.

Etrafında herkesin İslam'ı ve Müslümanları konuştuğunu belirten Navalny, "Elbette bunların yüzde 99'u ne hakkında konuştuğunu bilmiyor. Ben de Müslüman olmayan Rus siyasetçiler arasında Kur'an-ı Kerim'i en iyi bilen olmaya karar verdim. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'i incelemenin bir Hristiyan olarak gelişimime de katkı sunacağını fark ettim" dedi.

"Kur'an okumak yasak mı"
Hapishaneye gelirken çok sayıda kitap getirdiğini ve tümünün "aşırılıkçılık" denetiminden geçtiğini anlatan Navalny, şunları söyledi:

"Bu denetimler 3 ay sürüyor. Kur'an-ı Kerim'i de aşırılıkçılık denetiminden geçirmek aptalca ve yasa dışı. Bu yüzden hapishane yönetimini mahkemeye verdim. Daha ne kadar sabredebilirim? Kur'an-ı Kerim'i de okumak yasak mı? Kitaplar her şeyimizdir ve eğer kitap okumak için de mahkemeye gideceksem, giderim"

Navalny'ın Müslümanlara yaklaşımı
Navalny, 2006'da Rusya'da aşırı sağcı milliyetçilerin katıldığı "Rus Yürüyüşü" etkinliğinin organizatörleri arasında yer almış, 2007'de YouTube üzerinden yayımladığı bir videoda da Kafkas Müslümanlarını ima ederek hakaret içeren sözler söylemişti.

Müslümanlara karşı çeşitli aşağılayıcı ifadeleri de zaman zaman tepki çeken Navalny, Moskova'daki Müslümanlar için daha fazla cami inşa edilmesine de karşı çıkmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
"Listem hazır diyen" Sevda Noyan kendini böyle savundu: Nüktedan sözler olarak söyledim
Esad, Suriye Merkez Bankası Başkanı'nı görevden aldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması sevindirdi! Emekliler çifte bayram yaşayacak
Bursa'da 'yeğenim kayboldu' diyerek güvenliğe saldırdı! 10 dakika sonra oradan çıktı
Trabzonspor'dan Yunus Mallı'nın sakatlığıyla ilgili açıklama
Diyarbakır'da terör operasyonu! Gara şehidinin tabancası ele geçirildi
Ziya Selçuk 'yeni bir adım attık' deyip paylaştı: İlkini tamamladık
Hulusi Akar'dan Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğe ilişkin yorum
Bu akşam camilerde teravih namazı kılınacak mı Diyanet yine uyardı
Süveyş’i tıkayan gemiyle ilgili yeni gelişme: Japonya tazminat ödemezse Mısır el koyacak
Yorumlar 4 yorum